Obywatelka Izraela zatrzymana w USA. Miała rekrutować bojowników IS

(fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER )

W Stanach Zjednoczonych zatrzymano mieszkającą w tym kraju obywatelkę Izraela, w związku z podejrzeniami o wspieranie Państwa Islamskiego (IS) – podała w czwartek AFP. Reuters poinformował o zatrzymaniu w Izraelu obywatelki Turcji, podejrzanej o kontakty z organizacjami terrorystycznymi.

Minister obrony Izraela: Wojsko dalej będzie strzelało do Palestyńczyków ostrą amunicją

Izrael ostrzega Palestyńczyków przed dalszymi konsekwencjami protestów w Strefie Gazy. Minister obrony Avigdor Lieberman zapowiedział, że wojsko...

zobacz więcej

45-letnia Waheba Issa Dais została zatrzymana w środę przez FBI w mieście Cudahy pod Milwaukee, w stanie Wisconsin. Jest to pierwsze od sześciu miesięcy zatrzymanie w USA osoby podejrzanej o wspieranie organizacji dżihadystycznej. Jeszcze w środę kobieta usłyszała zarzut wspierania organizacji terrorystycznej. Grozi jej 20 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 250 tys. dolarów.

Miała rekrutować bojowników

Zdaniem śledczych oskarżona, która mieszka w USA od 1992 roku i ma pozwolenie na stały pobyt w tym kraju, miała m.in. nauczać potencjalnych bojowników IS, jak wytwarzać silnie trującą rycynę. Pewnej osobie, która była informatorem policji, wyjaśniała, jak przemycić rycynę do budynków instytucji rządowych czy jak wlać substancję do zbiorników z wodą.

Ponadto „podejrzana dysponowała wirtualną biblioteką, w której znalazły się instrukcje wytwarzania bomb, broni biologicznej, trucizn i kamizelek z materiałami wybuchowymi” – wynika z aktu oskarżenia.

Kobieta używała również licznych kont na portalach społecznościowych do promowania IS i pomocy w rekrutacji bojowników. Śledczy przypuszczają, że wybierała cele do przeprowadzenia potencjalnych zamachów bombowych, np. podczas festiwali czy innych imprez publicznych.

Turcja wyrzuca ambasadora Izraela. Szybka reakcja Tel Awiwu

Ambasador Izraela w Ankarze został wezwany do MSZ Turcji, gdzie poproszono go o tymczasowe opuszczenie kraju - poinformował we wtorek urzędnik...

zobacz więcej

Obywatelka Turcji zatrzymana w Izraelu

W czwartek media poinformowały również o zatrzymaniu w Izraelu obywatelki Turcji, podejrzanej o kontakty z organizacjami terrorystycznymi. 27-latka – jak podały oficjalne izraelskie źródła „jest podejrzana o działalność zagrażającą bezpieczeństwu tego kraju i o kontakty z organizacjami terrorystycznymi”. Informator agencji Reutera odmówił podania okoliczności aresztowania. Nie chciał też powiedzieć, czy zezwolono jej na kontakt z adwokatem. Turecka agencja prasowa podała, że Turczynka została zatrzymana na lotnisku w Tel Avivie.

Reuters odnotowuje, że relacje między Izraelem i Turcją są od kilu lat napięte. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan niejednokrotnie krytykował politykę Tel Avivu wobec Palestyńczyków.

źródło:
Zobacz więcej