Skażona woda w Świętokrzyskiem. W wodociągu stwierdzono bakterie z grupy coli

Samorządy mają zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej (fot. Shutterstock/maryp)

Mieszkańcy dziewięciu miejscowości w gm. Piekoszów i dwóch w gm. Chęciny (Świętokrzyskie) z powodu skażenia wodociągu bakteriami z grupy coli nie mogą spożywać dostarczanej im wody – wynika z komunikatów zamieszczonych w czwartek na stronach internetowych samorządów.

Woda w Raciechowicach jest skażona, ale gmina nie informuje mieszkańców

O tym, że woda w kilkutysięcznych Raciechowicach nie nadaje się do picia mieszkańcy dowiedzieli się przez przypadek, podczas niedzielnej mszy....

zobacz więcej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach stwierdził brak przydatności do spożycia przez ludzi wody z sieci zasilanej z ujęcia Nordkalk w Miedziance. Problem dotyczy ponad 2,8 tys. mieszkańców gm. Piekoszów z miejscowości: Skałka, Osiedle Skałka, Bławatków, Lesica, Zajączków, Wierna Rzeka, Wesoła, Młynki i Gałęzice oraz ok. 450 osób w gm. Chęciny – z Miedzianki i Charężowa.

W wodociągu stwierdzono bakterie z grupy coli. Woda nie nadaje się do celów spożywczych – do picia, przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców, a także mycia naczyń, higieny jamy ustnej oraz kąpieli małych dzieci. Samorządy mają zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej.

Zanieczyszczony wodociąg będzie poddany dezynfekcji i płukaniu. Bakterie z grupy coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować m.in. dolegliwościami żołądkowymi.

źródło:

Zobacz więcej