Francja: kancelaria prezydenta zamówiła talerze za pół miliona euro

Talerze zaprojektował artysta Evariste Richer (fot. TT/TheLocal)

Pałac Elizejski, czyli kancelaria prezydenta Francji, zamówił zastawę stołową wartą pół miliona euro. Medialne doniesienia spotkały się z niezadowoleniem opinii publicznej. Eksperci wskazują, że po takim zakupie Emnanuelowi Macronowi jeszcze trudniej będzie odlepić łatkę „prezydenta bogaczy”.

Polityczna burza we Francji. Macron płacił zaniżone rachunki za kampanię?

Emmanuel Macron mógł płacić za wynajem sal na wiece nawet czterokrotnie mniej niż kontrkandydaci. Firmy twierdzą, że „ekipa Macrona umiała dobrze...

zobacz więcej

W maju pałac prezydencki poinformował, że zamówił 1200 nowych talerzy na oficjalne uroczystości, gdyż stare „noszą ślady zużycia”. Obecne zamówiono w czasach prezydentury René Coty’ego, który rządził w latach 1954-59. Część zastawy uzupełniono gdy w Pałacu Elizejskim zasiadał Jacques Chirac (1995-2007).

Służby prasowe oświadczyły, że talerze miały kosztować 50 tys. euro. Dziennik „Canard Enchaîné”, który zwykle jest dobrze poinformowany, podał, że koszt jest aż dziesięciokrotnie wyższy.

„Dokładna cena jest obecnie nieznana, ale pewnym jest, że rachunek będzie ogromny” – wskazała gazeta. „Bolesny rachunek powinien być wystawiony na około pół miliona euro, co daje około 400 euro za standardowy talerz i 500 euro za bardziej wystawny”.

Media ujawniły, że za wzornictwo na porcelanowej zastawie odpowiada artysta Evariste Richer, który zaprojektował rysunki przedstawiające Pałac Elizejski.

źródło:
Zobacz więcej