Strzelanina między członkami sztabu polityka a sklepikarzami. Są ofiary

Policja zatrzymała 10 osób (fot. TT)

Trzy osoby zginęły, a osiem zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w trakcie wizyty tureckiego deputowanego Ibrahima Halila Yildiza w mieście Suruc w prowincji Sanliurfa w południowo-wschodniej części kraju. Wśród ofiar jest brat polityka.

Erdogan: zajęliśmy centrum miasta Afrin. Kurdowie dementują

Siły tureckie i sprzymierzone z nimi syryjskie ugrupowania zajęły centrum miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie –...

zobacz więcej

Do strzelaniny doszło, kiedy członek rządzącej prezydenckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odwiedzał lokalne sklepy. Według źródeł bezpieczeństwa doszło do wymiany ognia między członkami sztabu wyborczego parlamentarzysty a sklepikarzami.

W wyniku strzelaniny śmierć poniósł m.in. brat Yildiza oraz dwie osoby ze strony przeciwnej. Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez policję.

24 czerwca w Turcji odbędą się przyśpieszone wybory prezydenckie. Eksperci zwracają uwagę, że mają one kluczowe znaczenie, ponieważ to po nich wejdzie w życie większość zmian wzmacniających pozycję prezydenta, uchwalonych w zeszłorocznym referendum. Czerwcową datę głosowania w kwietniu ogłosił prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wcześniej wybory planowano na listopad przyszłego roku.

Erdogan sprawuje władzę w Turcji od 2003 roku, początkowo jako premier (do 2014 roku), a następnie jako prezydent.

Prowincję Sanliurfa zamieszkuje liczna mniejszość kurdyjska. Kurdowie walczą z tureckim rządem o stworzenie własnego państwa. Ankara wykorzystuje operację antyterrorystyczną wymierzoną w Państwo Islamskie do rozprawiania się z Kurdami.

źródło:

Zobacz więcej