Szefowie pięciu grup w PE apelują do Junckera w sprawie Polski

List do Jean-Claude'a Junckera wysłali liderzy chadeków, socjalistów, zielonych, liberałów i komunistów (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Szefowie pięciu grup w europarlamencie zaapelowali do przewodniczącego Komisji Europejskiej o kolejne działania w sprawie Polski. List do Jean-Claude'a Junckera wysłali liderzy chadeków, socjalistów, zielonych, liberałów i komunistów. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym.

Dyskusja o Polsce w KE przełożona. Juncker kłóci się z Timmermansem

Planowana na środowym posiedzeniu unijnych komisarzy dyskusja o sytuacji w Polsce i reformach sądownictwa została przełożona. Z nieoficjalnych...

zobacz więcej

Przywódcy pięciu frakcji napisali, że Komisja powinna rozpocząć procedurę o naruszenie unijnego prawa i skierować ustawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Powtórzyli zatem na piśmie apele z wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim. Wtedy też przedstawiciele tych grup mówili o konieczności podjęcia szybkich działań przez Komisję.

– Jeśli Europa nie zacznie działać, to 3 lipca skończy się niezależność Sądu Najwyższego w Polsce – skomentował szef liberałów Guy Verhofstadt. Dodał, że szybkich działań domagają się frakcje, które wspólnie mają zdecydowaną większość w europarlamencie.

Pod listem nie podpisali się konserwatyści, do których należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, ani eurosceptycy. Zarzuty o zagrożeniu dla niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości w imieniu konserwatystów odpierał podczas wczorajszej debaty europoseł Zdzisław Krasnodębski.

źródło:
Zobacz więcej