RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Europejska piąta kolumna”, „cheerleaderki Putina”. Guy Verhofstadt o liderach prawicy

„W Europie jest piąta kolumna, która chce zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz” – obwieścił na Twitterze Verhofstadt (fot. REUTERS/Peter Nicholls)
„W Europie jest piąta kolumna, która chce zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz” – obwieścił na Twitterze Verhofstadt (fot. REUTERS/Peter Nicholls)

„W Europie jest piąta kolumna, która chce zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz” – obwieścił na Twitterze Guy Verhofstadt. „Le Pen, Wilders, Farage, Orbán, Kaczyński, Salvini korzystają z rosyjskich pieniędzy i informacji wywiadowczych” – napisał polityk w swoim poście. „Panie Verhofstadt, spotkamy się w sądzie” – zatweetowała w odpowiedzi Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS-u, wicemarszałek Sejmu.

Nazwał uczestników Marszu Niepodległości faszystami. Guy Verhofstadt pozwany przez Bawera Aondo-Akaa

„Instytut Ordo Iuris żąda pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej Guya Verhofstadta, w związku z jego głośnymi słowami: »Na ulice...

zobacz więcej

„W Europie jest piąta kolumna: cheerleaderki Putina, którzy chcą zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz. Le Pen, Wilders, Farage, Orbán, Kaczyński, Salvini korzystają z rosyjskich pieniędzy i informacji wywiadowczych. Jak przyjaciel Farage’a Arron Banks, który w zmowie z Rosjanami doprowadził do Brexitu” – brzmi tweet byłego premiera Belgii i europarlamentarzysty.

„To, co Verhofstadt powiedział podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim, jest skandalicznym kłamstwem. Środki, z jakich korzystamy, pochodzą z legalnych i transparentnych źródeł. Z całą pewnością nie z Kremla. Panie Verhofstadt, spotkamy się w sądzie” – zatweetowała w odpowiedzi Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS-u.

Guy Verhofstadt uniknie kary za słowa o „faszystach” na Marszu Niepodległości

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oddalił skargę polskich eurodeputowanych na słowa szefa liberałów, dotyczące Marszu Niepodległości.

zobacz więcej

Przypomnijmy: „piąta kolumna” to określenie stosowane w odniesieniu do obywateli uznawanych za wrogów wewnętrznych czy szpiegów.

Marine Le Pen to francuska polityk i prawniczka, przewodnicząca Frontu Narodowego/Zgromadzenia Narodowego (FN/RN), deputowana do Parlamentu Europejskiego, posłanka do Zgromadzenia Narodowego.

Geert Wilders – polityk holenderski, członek Tweede Kamer (holenderskiej Izby Reprezentantów) najpierw z ramienia liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), a od 2006 roku z Partii Wolności (PVV), której jest założycielem i przywódcą.

Nigel Farage – polityk brytyjski, były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), eurodeputowany, współprzewodniczący eurosceptycznych frakcji w PE.

Viktor Orbán – premier Węgier w latach 1998–2002 i od 2010 r.

Matteo Salvini – włoski parlamentarzysta, od 2013 r. lider Ligi Północnej, od 2018 r. wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych.

źródło:
Zobacz więcej