Wyniki egzaminu gimnazjalnego. Kiedy, gdzie i jak sprawdzić?

Szczegółowe wyniki egzaminu gimnazjalnego znajdą się także na szkolnych świadectwach (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

15 czerwca (tuż po północy) w internecie opublikowane zostaną wyniki egzaminu gimnazjalnego. Można będzie je sprawdzić na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Zalewska: 300 zł dla uczniów nie zastępuje darmowych podręczników

– Proponujemy najróżniejsze rozwiązania, które trafiają do różnych grup. Nie ukrywamy i podnosimy to od momentu objęcia rządów, że naszym celem...

zobacz więcej

Wyniki egzaminu gimnazjalnego będzie można sprawdzić za pośrednictwem stron okręgowych komisji egzaminacyjnych. W tym celu należy wpisać swój PESEL oraz hasło, które każdy uczeń otrzymał wcześniej w swojej szkole. Wyniki egzaminu powinny zostać udostępnione 15 czerwca o północy.

Należy jednak pamiętać, że z uwagi na prawdopodobne przeciążenie serwerów mogą wystąpić problemy z wejściem na stronę. Dlatego warto ją co jakiś czas odświeżać.

Poniżej adresy stron okręgowych komisji egzaminacyjnych, gdzie opublikowane zostaną wyniki egzaminu w poszczególnych miastach:

Warszawa - hermes.oke.waw.pl/egzaminy

Kraków - oke.krakow.pl/inf

Wrocław - oke.wroc.pl/egzamin-gimnazjalny

Poznań - oke.poznan.pl/cms,1011,wyniki_i_analizy.htm

Gdańsk - wyniki.oke.gda.pl

Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą także na szkolnych świadectwach. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla każdego poziomu egzaminu gimnazjalnego, do którego uczeń ‎przystąpił.

– Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów, którzy ‎uzyskali z danego zakresu/poziomu wynik taki sam lub niższy niż zdający – tłumaczą pracownicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.‎

źródło:
Zobacz więcej