CSU grozi CDU przyjęciem odrębnego kursu w sprawie migracji

Horst Seehofer i Angela Merkel (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Bawarska CSU zagroziła w czwartek przyjęciem innego niż CDU kursu w polityce azylowej, jeśli partia kanclerz Angeli Merkel nie zgodzi się na forsowany przez lidera CSU i szefa niemieckiego MSW Horsta Seehofera zakaz wjazdu do Niemiec określonych grup imigrantów.

„Rozwiązania zaproponowane przez Austrię mogłyby być przyjęte również w Niemczech”

Austria zamknie siedem meczetów i wydali 60 radykalnych imamów. To część walki z politycznym islamem. Kanclerz Sebastian Kurz powiedział, że w...

zobacz więcej

Za poszczególne elementy opracowanego przez Seehofera planu zreformowania prawa migracyjnego „bezpośrednio odpowiada federalny minister spraw wewnętrznych” i należy je realizować nie czekając na odpowiednie wspólne rozwiązania unijne – oświadczył w Berlinie szef grupy krajowej CSU Alexander Dobrindt. CSU zagroziło nawet wyjściem ze wspólnej unijnej frakcji. – Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją. Możemy nawet mówić o sytuacji historycznej. Cała frakcja w 100 procentach popiera i zamierza zrealizować plan Seehofera – stwierdził Dobrindt. CDU i CSU tworzą wspólną frakcję parlamentarną, ale posłowie CSU są wyodrębnieni jako grupa krajowa.

Spór w sprawie zaostrzenia przepisów migracyjnych obie chadeckie partie toczą już od szeregu dni. By utorować drogę do kompromisu, zarząd CDU wydał pisemne oświadczenie akceptujące natychmiastowe zawracanie na granicy osób, które chcą ponownie dostać się do Niemiec mimo wcześniejszej odmowy udzielenia im azylu.

Plan Seehofera przewiduje jednak objęcie takim zakazem również migrantów, którzy zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym państwie Unii Europejskiej bądź nie mają dokumentów tożsamości. CDU uważa, że tego rodzaju rozwiązania można wprowadzać tylko na mocy porozumienia wszystkich krajów unijnych, a nie jednostronnie.

Według informacji uzyskanych przez dpa od uczestników czwartkowej narady deputowanych CDU od Bundestagu, kanclerz Merkel oświadczyła im, że jeszcze przed wyznaczonym na koniec czerwca unijnym szczytem w Brukseli chce pozawierać dwustronne umowy z państwami najbardziej obciążonymi skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zaznaczyła, umożliwiłoby to zgodne z prawem zawracanie na granicy osób, które przeszły już procedurę azylową w innym kraju UE. Jako pozytywny przykład podała Francję, skutecznie egzekwującą swoją umowę z Włochami.

źródło:
Zobacz więcej