Premier Irlandii: Katolickie szpitale będą musiały dokonywać aborcji

Leo Varadkar został premierem Irlandii z ramienia chadeckiej partii Fine Gael (fot. REUTERS/Clodagh Kilcoyne)

Premier Irlandii Leo Varadkar zapowiedział, że gdy nastąpi liberalizacja ustawy aborcyjnej, także katolickie szpitale będą zmuszone dokonywać zabiegów usuwania ciąży.

Irlandia: W referendum aborcyjnym ścierają się dwie wizje kraju

W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego...

zobacz więcej

– Nie będzie możliwe, by szpital publiczny, nieważne, jakiego ma patrona, odmawiał niezbędnych usług, które będą legalne po zatwierdzeniu ich przez rząd i senat – powiedział premier Irlandii. Dodał, że prawo dopuści personelowi „możliwość odmówienia przeprowadzenia aborcji ze względu na poglądy lub przekonania religijne, choć nie może na to zezwolić samej instytucji”.

Irlandzki rząd pracuje nad ustawą dopuszczającą aborcję na życzenie do 12 tyg. ciąży, a w szczególnych przypadkach nawet do 24 tyg. Prace nad nowym prawem podjęto w wyniku referendum z 25 maja 2018 r., w którym 66 proc. głosujących opowiedziało się za zniesieniem zakazu aborcji.

Leo Varadkar został premierem Irlandii w czerwcu 2017 r. Mimo że jest również liderem chadeckiej partii Fine Gael, otwarcie afiszuje się ze swoim homoseksualizmem i liberalnymi poglądami.

źródło:
Zobacz więcej