RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Skazany, bo nie chciał wydrukować plakatu LGBT. „Sąd zareagował w zgodzie z duchem poprawności politycznej”

Najnowsze

Popularne

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Sąd Okręgowy prawomocnie uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary. Kasację na korzyść drukarza złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro. – Sąd zareagował w zgodzie z duchem poprawności politycznej – skomentował sprawę Ziobro.

Będzie kasacja ws. drukarza, który sprzeciwił się promocji LGBT

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wniesie kasację ws. prawomocnego wyroku wobec łódzkiego drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów...

zobacz więcej

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaznaczył, że drukarz nie odmówił dlatego, że chodziło o orientację ludzi, z którymi rozmawiał, ale z powodu treści plakatów, które stały w sprzeczności z jego wiarą i światopoglądem.

Dodał, że taka próba wymuszania na obywatelach przez państwo określonych zachowań jest „gwałtem na wolności słowa” i zmuszaniem do reagowania w zgodzie z duchem poprawności politycznej.

W czwartek Sąd Najwyższy oddalił kasację i uznał, że Adam J. nie miał prawa odmówić wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT.

Sędzia Andrzej Ryński uzasadniając wyrok, powiedział, że drukarz miał wykonać czynność techniczną i nie miał uzasadnionego powodu, by odmówić wykonania wcześniej zawartej umowy. – Jako przykład uzasadnionej i zobiektywizowanej odmowy świadczenia podaje się względy natury technicznej czy ekonomicznej, o ile one wystąpią po podjęciu przez ustawodawcę wykonania świadczeń. Zobowiązany może też odmówić wykonania świadczeń, gdyby wiązało się to z działaniami sprzecznymi z prawem – argumentował sędzia Ryński.

Bartosz Lewandowski, obrońca Adama J., przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny bada zgodność przepisów z ustawą zasadniczą. – W momencie, kiedy Trybunał Konstytucyjny stwierdzi niezgodność z konstytucją artykułu 138 Kodeksu wykroczeń, my z całą pewnością skierujemy wniosek o wznowienie postępowania – mówił. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego adwokat Paweł Knut podkreślił, że dzisiejsza decyzja jest bardzo istotna dla ruchów równościowych.

– Cztery różne sądy, cztery różne instancje w sposób jednolity powiedziały, że nie można dyskryminować osób ze względu na ich orientację seksualną w dostępie do dóbr i usług – mówił adwokat.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożenie kasacji uzasadniał konstytucyjną zasadą wolności sumienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej