RAPORT

Pogarda

Polskie spółki chcą stworzyć pociągi napędzane wodorem

Pociąg Coradia iLint napędzany jest wodorem, który można przełączyć ze źródła oleju napędowego (fot. tt/Newark element14)
Pociąg Coradia iLint napędzany jest wodorem, który można przełączyć ze źródła oleju napędowego (fot. tt/Newark element14)

Najnowsze

Popularne

Dwie polskie spółki skarbu państwa – PKP Cargo i Jastrzębska Spółka Węglowa – zamierzają podjąć współpracę przy stworzeniu taboru kolejowego zasilanego paliwem wodorowym. W tym celu przedstawiciele obu spółek podpisali list intencyjny, z którego wynikać mają wspólne badania i inwestycje przy tworzeniu nowych technologii wodorowych. Spółki analizie poddać mają również możliwości inwestycyjne i eksploatacyjne na terenach byłej kopalni węgla kamiennego Krupiński.

Orlen zainwestuje w Polsce. Projekty będą warte miliardy

PKN Orlen w ciągu pięciu lat wyda na inwestycje ponad 8 mld zł. Chodzi o cztery inwestycje petrochemiczne, największe w historii polskiego koncernu...

zobacz więcej

Jak poinformowała w komunikacie JSW, dokument zakłada m.in. kooperację na rzecz badań, analiz, a w przyszłości produkcji nowych typów wagonów i lokomotyw manewrowych o napędzie wodorowym oraz późniejszego ich utrzymania oraz eksploatacji.

Wcześniej JSW oraz PKP Cargo uznały za możliwą realizację wspólnych przedsięwzięć, których kluczowym celem ma być wypracowanie innowacyjnych rozwiązań sprzyjających zmniejszeniu zużycia energii, paliw i emisji spalin związanych z komercyjną eksploatacją wagonów i lokomotyw na paliwo wodorowe.

Zawarte podczas kongresu Impact'18 w Krakowie porozumienie zakłada m.in. „potencjalną współpracę” jego stron „z innymi partnerami w uzasadnionym zakresie”; spółki dokonają analizy możliwości inwestycyjnych na terenach byłej kopalni Krupiński.

– JSW stawia na wodór jako paliwo przyszłości. Zgodnie ze Strategią Rozwoju JSW na lata 2018-30 intensywnie pracujemy na rzecz rozwoju czystych technologii wodorowych. Badamy możliwości wykorzystania wodoru wyodrębnionego z gazu koksowniczego, który jest produktem ubocznym procesu koksowania, jesteśmy aktywnie zaangażowani w projekty e-mobility – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.

Miliard złotych na innowacje. PGNiG zatrudni drony

Tworzenie precyzyjnych map i planów oraz wykrywanie wycieków gazu – do takich celów PGNiG chce wykorzystywać drony. W inkubatorze start-upów spółki...

zobacz więcej

JSW wyjaśniła, że wyseparowany i oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach wodorowych do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ekologicznego transportu publicznego czy zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania, np. dla szpitali, szkół czy urzędów.

– Dążymy do wykorzystania gazu koksowniczego do produkcji czystego wodoru, który mógłby w przyszłości stać się również bezemisyjnym paliwem napędowym dla nowoczesnego taboru PKP Cargo – wskazał Ozon.

Spółka PKP Cargo jest największym przewoźnikiem towarowym w Polsce i jednym z największych w Europie. W zeszłym roku spółka osiągnęła 4,74 mld zł przychodu i przewiozła ponad 119 mln ton towarów.

Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu oraz węglopochodnych w UE pod względem wielkości produkcji.

W grudniu zeszłego roku JSW podpisała już list intencyjny ze spółkami JSW Innowacje, Solaris Bus & Coach i Aurora Tech ws. zbadania możliwości wykorzystania wodoru pozyskanego z gazu koksowniczego do rozwoju czystych technologii wodorowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej