RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rośnie liczba katolików na świecie. Nowe dane

Papież Franciszek macha wiernym z balkonu wychodzącego na Plac Świętego Piotra w Watykanie (fot. REUTERS/Osservatore Romano)
Papież Franciszek macha wiernym z balkonu wychodzącego na Plac Świętego Piotra w Watykanie (fot. REUTERS/Osservatore Romano)

Na świecie nieznacznie wzrosła liczba katolików – wynika z opublikowanego właśnie Rocznika Papieskiego (Annuario Pontificio 2018) i Rocznika Statystycznego Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016). Wszystkich katolików na całym globie jest około 1 mld 300 mln.

„Mundial dla pokoju”. Papież pozdrawia piłkarzy

– W Rosji rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Pragnę skierować moje serdeczne pozdrowienia dla zawodników i organizatorów, jak...

zobacz więcej

Najwięcej wiernych katolickich mieszka w Brazylii. W Europie i Ameryce Północnej panuje względna stagnacja, a najwięcej katolików przybywa w Afryce. Na świecie posługuje 415 tys. księży. To tylko niektóre z danych statystycznych „Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016”.

Dane statystyczne odnoszą się do 2016 r. i obejmują poprzedzające go sześciolecie. Wynika z nich, że liczba chrześcijan wprawdzie wzrosła o 1,1 proc, ale wzrost ten był niższy niż w poprzednich latach.

Najbardziej dynamicznie Kościół rozwija się na Czarnym Lądzie, gdzie mieszka 17,6 proc. wszystkich katolików. W 2010 r. było ich tam 185 mln. W badanym okresie ich liczba wzrosła prawie o jedną czwartą (23,2 proc.), do ponad 228 mln.

Najwięcej afrykańskich katolików mieszka w Demokratycznej Republice Konga i Nigerii.

W obu Amerykach, gdzie żyje prawie połowa (48,6 proc.) wszystkich członków Kościoła katolickiego na świecie najbardziej katolickimi krajami są Brazylia i Meksyk. W Azji są to Filipiny (85 mln katolików) i Indie (22 mln katolików).

W Europie mieszka 22 proc. wszystkich katolików świata. Roczniki donoszą jednak o dużej stagnacji na Starym Kontynencie, co przejawia się m.in. w wyraźnie widocznym spadku liczby kapłanów, sióstr zakonnych i seminarzystów. Podobnie sytuacja wygląda w Ameryce Północnej.

Dane obejmują też spis duchownych Kościoła katolickiego. Na świecie posługuje ponad 5 tys. 350 biskupów, prawie 415 tys. kapłanów (67,9 proc. z nich to księża diecezjalni, a 32,1 zakonnicy) i 46 tys. diakonów stałych. Jest też 659 tys. sióstr zakonnych. Ich liczba jedna zmalała ostatnio o prawie 9 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej