
Na świecie nieznacznie wzrosła liczba katolików – wynika z opublikowanego właśnie Rocznika Papieskiego (Annuario Pontificio 2018) i Rocznika Statystycznego Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016). Wszystkich katolików na całym globie jest około 1 mld 300 mln.
– W Rosji rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Pragnę skierować moje serdeczne pozdrowienia dla zawodników i organizatorów, jak...
zobacz więcej
Najwięcej wiernych katolickich mieszka w Brazylii. W Europie i Ameryce Północnej panuje względna stagnacja, a najwięcej katolików przybywa w Afryce. Na świecie posługuje 415 tys. księży. To tylko niektóre z danych statystycznych „Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016”.
Dane statystyczne odnoszą się do 2016 r. i obejmują
poprzedzające go sześciolecie. Wynika z nich, że liczba
chrześcijan wprawdzie wzrosła o 1,1 proc, ale wzrost ten był
niższy niż w poprzednich latach.
Najbardziej dynamicznie Kościół rozwija się na Czarnym Lądzie, gdzie mieszka 17,6 proc. wszystkich katolików. W 2010 r. było ich tam 185 mln. W badanym okresie ich liczba wzrosła prawie o jedną czwartą (23,2 proc.), do ponad 228 mln.
Najwięcej afrykańskich katolików mieszka w Demokratycznej Republice Konga i Nigerii.
W obu Amerykach, gdzie żyje prawie połowa (48,6 proc.) wszystkich członków Kościoła katolickiego na świecie najbardziej katolickimi krajami są Brazylia i Meksyk. W Azji są to Filipiny (85 mln katolików) i Indie (22 mln katolików).
W Europie mieszka 22 proc. wszystkich katolików świata. Roczniki
donoszą jednak o dużej stagnacji na Starym Kontynencie, co przejawia się m.in. w wyraźnie widocznym spadku liczby kapłanów, sióstr zakonnych i seminarzystów. Podobnie sytuacja wygląda w Ameryce Północnej.