Zmarł Jiří Dienstbier

Jirzi Dienstbier wszedł do historii Czechosłowacji jako pierwszy minister spraw zagranicznych po upadku komunizmu (fot. PAP/EPA)

Były czeski dysydent, dziennikarz i szef dyplomacji Jiří Dienstbier zmarł w sobotę w Pradze po długiej chorobie. Miał 73 lata.

Dienstbier przeszedł do historii głównie jako pierwszy czechosłowacki minister spraw zagranicznych po upadku komunizmu. Sprawował ten urząd w latach 1989-1992. Do dziś w czeskich i zagranicznych mediach publikowana jest jego fotografia z ówczesnym niemieckim szefem dyplomacji Hansem Dietrichem Genscherem, kiedy w 1989 r. wspólnie przecinali drut kolczasty na granicy ówczesnej Czechosłowacji i Republiki Federalnej Niemiec. Fotografia jest symbolem likwidacji żelaznej kurtyny.

W latach 70. i 80. był aktywnym przeciwnikiem reżimu komunistycznego. Był jednym z pierwszych dysydentów którzy podpisali tzw. Kartę 77. Wraz z Vaclavem Havlem został skazany na karę kilkuletniego więzienia za działalność przeciwko rządom komunistów.

Jako szef dyplomacji przyczynił się aktywnie do odejścia wojsk radzieckich i likwidacji Układu Warszawskiego. W latach 1988-2001 był specjalnym pełnomocnikiem ONZ w byłej Jugosławii.

Do ostatnich dni był jednym z najbardziej popularnych polityków i senatorem z ramienia Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej.

źródło:
Zobacz więcej