E-mail zamiast listu poleconego z urzędu

Projekt ustawy ma być gotowy do końca roku (fot. Pexels)

Już w przyszłym roku e-maile zaczną zastępować listy polecone wysyłane przez urzędy – informuje „Rzeczpospolita”. Monopol na obsługę e-korespondencji prawdopodobnie uzyska Poczta Polska.

Listy polecone wracają do ZUS. Zakład apeluje, by się ich nie bać

W październiku ZUS wysłał do płatników informacje z indywidualnym numerem konta, bez którego od stycznia nie będą mogli zapłacić składek. Tylko w...

zobacz więcej

Zgodnie z planem e-doręczenie, czyli e-mail, który ma mieć moc urzędową, zastąpi list polecony. Docelowo ma to być wyłączna forma oficjalnej komunikacji między instytucjami publicznymi, ale także pożądana w relacjach obywatela z administracją państwową.

Cały system zorganizuje i będzie nadzorował narodowy operator cyfrowy. Tym zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska. To oznacza – wskazuje dziennik – że nie banki czy operatorzy telekomunikacyjni, jak chciała była minister cyfryzacji Anna Streżyńska, lecz państwowa spółka ma stać się kluczowym podmiotem e-administracji.

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Marek Zagórski, nowy szef resortu. Teraz przychylił się do niego Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Idea jest taka, by dla przedsiębiorców i obywateli e-polecone były darmowe. Za wysłane e-maile będą płacić urzędy. Rezygnując z poleconych papierowych, oszczędzą jednak nawet 100 mln zł rocznie.

Za transfer w pierwszym roku działalności systemu zapłacą 90 proc. zwykłego poleconego. Finalnie ma to być 65 proc.

Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Resort cyfryzacji przewiduje, że reforma będzie wdrażana w latach 2019-21.

źródło:
Zobacz więcej