Konkurs na najlepszą karykaturę Mahometa. „Wolność słowa jest najważniejsza!”

Geert Wilders twierdzi, że islam jest totalitarną ideologią polityczną, a nie religią (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Geert Wilders, holenderski polityk o poglądach antyislamskich i lider Partii Wolności (PVV), zorganizuje konkurs na najlepszy komiks z wizerunkiem Mahometa. „Wolność słowa jest najważniejsza!!” – napisał Wilders na Twitterze w poście, w którym informuje, że krajowa agencja antyterrorystyczna zatwierdziła konkurs.

Kara śmierci za bluźnierstwo przeciw islamowi

Mauretania stała się kolejnym krajem muzułmańskim, który przewiduje karę śmierci za bluźnierstwo bądź znieważenie Koranu czy Mahometa.

zobacz więcej

Wielu muzułmanów uważa wizerunki Mahometa za bluźniercze, a karykatury przedstawiające go wcześniej prowokowały gwałtowne reakcje i prowadziły do ataków.

PVV, która jest wiodącą partią opozycyjną w Holandii po tym, jak znalazła się na drugim miejscu w wyborach w marcu, oświadczyła, że jej inicjatywa została zatwierdzona przez krajową agencję antyterrorystyczną. Wilders poinformował, że konkurs na najlepszy rysunek z wizerunkiem proroka islamu zostanie zorganizowany w budynku parlamentu.

Rysunki zostaną ocenione przez amerykańskiego rysownika Boscha Fawstina, który wygrał podobny konkurs w Teksasie w maju 2015 roku.

Geert Wilders twierdzi, że islam jest totalitarną ideologią polityczną, a nie religią. W 2016 r. został skazany za podżeganie do nienawiści i dyskryminacji po tym, jak zapytał zwolenników PVV, czy chcą „mniej lub więcej Marokańczyków” w swoim kraju. Kiedy tłum krzyczał „mniej”, uśmiechnięty Wilders odpowiedział: „W takim razie to naprawimy”.

Zatrzymania we Francji. Operacja związana z atakiem na „Charlie Hebdo”

O zatrzymaniu w tym tygodniu 10 osób poinformowała w środę paryska prokuratura. Zatrzymanych podejrzewa się o dostarczenie broni wykorzystanej...

zobacz więcej

– Wolność słowa jest zagrożona, szczególnie dla krytyków islamu – powiedział Wilders w oświadczeniu. – Nigdy nie powinniśmy tego akceptować. Wolność słowa jest naszą najważniejszą wolnością – przekonywał.

Partia Wolności, której główne postulaty to m.in. zamknięcie islamskich szkół i skończenie z islamskim apartheidem płciowym, oferuje zwycięzcy w konkursie na karykaturę nagrodę w wysokości 5 tys. euro.

W styczniu 2015 r. terroryści zorganizowali zamach na biuro francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”, w wyniku którego zginęło 12 osób. Strzelanina miała być motywowana opublikowaniem przez gazetę wydania zawierającego karykaturę Mahometa.

Po ataku nastąpiły masowe wiece popierające wolność prasy w wielu miastach we Francji i na całym świecie. Symbolem protestu przeciwko brutalnemu zamachowi stało się hasło „Je suis Charlie”. W tym samym czasie w wielu krajach tysiące muzułmanów wyszło na ulice, urażonych rysunkami „Charlie Hebdo”.

„Muzułmanie mogą być urażeni na śmierć. To nie problem” – napisał na Twitterze Fawstin, który będzie jurorem w konkursie. „Muzułmanie MORDUJĄCY z powodu karykatur to problem. A temu trzeba się przeciwstawić, rysując Mahometa” – przekonywał.

źródło:
Zobacz więcej