Mieszkanie wytchnieniowe. Z pomocą opiekunom dorosłych niepełnosprawnych

„Wytchnieniowe” lokum ma pozwolić ich stałym opiekunom załatwić pilne sprawy albo odpocząć (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Mieszkanie, w którym tymczasową opiekę mogą znaleźć dorosłe osoby z autyzmem i niepełnosprawne intelektualnie, powstało w Białymstoku. „Wytchnieniowe” lokum ma pozwolić ich stałym opiekunom załatwić pilne sprawy albo odpocząć.

„Radek uratował mi życie”. Wzruszająca rozmowa z żoną wiceministra Patryka Jakiego

– Gdyby Radek się nie urodził, a ja wciąż tkwiłabym w korporacji, w której pracowałam, dziś pewnie wylądowałabym w szpitalu psychiatrycznym ze...

zobacz więcej

– W ramach tzw. mieszkalnictwa wspieranego dla osób niepełnosprawnych od kilku lat działają już mieszkania adaptacyjne i treningowe – wyjaśnił w środę prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski podkreślił, że mieszkanie wytchnieniowe to forma wsparcia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop.

Mieszkanie wytchnieniowe prowadzi od kwietnia Fundacja „Oswoić świat”. Skorzystało z niego dotychczas dziewięć osób. Jak poinformowała prezes fundacji dr Jolanta Świderska, to mieszkanie jest pilotażowe. Powiedziała też, że takie miejsca są już w kraju, ale opieka w nich dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo.

Lokum w Białymstoku obejmuje opieką osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, przede wszystkim ze spektrum autyzmu, a także osoby ubezwłasnowolnione i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

– Do tej pory nigdzie takich mieszkań, takich form nie było, chociaż mówi się o szeroko pojętej polityce wytchnieniowej – zaznaczyła Świderska. I dodała, że oddanie niepełnosprawnego dziecka pod opiekę nieznanych osób to wyzwanie również dla rodziców i opiekunów, którzy często muszą przełamać bariery psychiczne, żeby to zrobić.

60 m – dwie sypialnie i salon

Francja zmienia stosunek do osób z autyzmem. Chce zapewnić im opiekunów

Francja chce walczyć z wizerunkiem kraju, w którym nie są respektowane prawa osób autystycznych. „Pogwałcenie praw obywatelskich” zarzuciła...

zobacz więcej

Osoby przebywające w mieszkaniu wytchnieniowym mają 24-godzinną opiekę profesjonalnych opiekunów, ale mogą też tam zostać tylko na kilka godzin w ciągu dnia. Dr Świderska poinformowała, że w czerwcu i lipcu wszystkie weekendy są już zajęte.

Aby skorzystać z oferty mieszkania wytchnieniowego, opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem zgłosić się do fundacji i wypełnić bardzo szczegółową ankietę. Prezes fundacji wyjaśniła, że chodzi o to, aby jak najlepiej przygotować się na przyjęcie podopiecznego i zapewnić mu odpowiednią opiekę i dietę. W mieszkaniu osoba niepełnosprawna może przebywać do trzech tygodni.

Mieszkanie ma ponad 60 m kwadratowych – dwie sypialnie i salon. Znajduje się na pierwszym piętrze w budynku w centrum Białegostoku. Koszt prowadzenia mieszkania w tym roku to 130 tys. zł – pokryło go miasto.

W Białymstoku z miejskim wsparciem działają także cztery mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi: dwa treningowe, przeznaczone do nauki samodzielnego życia pod okiem trenera, i dwa adaptacyjne, które służą jako kolejny etap usamodzielniania tych osób.

źródło:

Zobacz więcej