65 przestępstw, w tym 40 seksualnych. Akt oskarżenia dla Krystiana W.

Krystian W. został zatrzymany w listopadzie 2015 roku i do dziś przebywa w areszcie (fot. Shutterstock/Zolnierek)

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła 41-letniego Krystiana W. o popełnienie 65 przestępstw, w tym 40 o charakterze seksualnym. Mężczyzna miał dopuścić się m.in. gwałtów oraz współżycia z osobami poniżej 15 roku życia. Pokrzywdzone zostały 33 kobiety.

Gwałt i morderstwo na 14-latce. Podejrzany starał się o azyl

14-letnia dziewczynka z Moguncji została zgwałcona i zamordowana. Policja podejrzewa w tej sprawie mieszkańca ośrodka dla uchodźców. Mężczyzna,...

zobacz więcej

O wniesieniu do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała Grażyna Wawryniuk – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Rzecznik podała, że wśród 40 przestępstw o charakterze seksualnym, o które oskarżono Krystiana W., znalazły się gwałty, usiłowania gwałtów, „usiłowania doprowadzenia pokrzywdzonych do obcowania płciowego oraz obcowanie płciowe z małoletnimi pokrzywdzonymi, w tym poniżej 15 roku życia”.

Mężczyznę oskarżono także o „nakłanianie małoletnich pokrzywdzonych do prostytucji oraz czerpania z tego procederu korzyści majątkowych”.

Wawryniuk poinformowała, że za popełnienie przestępstw o charakterze seksualnym, o które został oskarżony Krystian W., grozi kara do 12 lat więzienia.

Krystiana W. oskarżono też o cały szereg innych przestępstw, w tym uporczywe nękanie pokrzywdzonych i zmuszanie do określonych zachowań oraz udzielenie nastolatkom substancji psychoaktywnej.

Oskarżony miał także wyłudzać kredyty, pożyczki, odszkodowania ubezpieczeniowe, a także nienależne świadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mężczyznę oskarżono też o składanie fałszywych zeznań i ukrywanie dokumentów.

Wawryniuk poinformowała, że do czynów, o które oskarżono Krystiana W., dochodziło od 2006 do 2015 r. na terenie województwa pomorskiego, w tym w Trójmieście, Pucku, Wejherowie i Władysławowie.

Przypomniała, że Krystian W. został zatrzymany w listopadzie 2015 r. i do dziś przebywa w areszcie. – Nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw – zaznaczyła.

Zabrali syna Polce i bez jej wiedzy przyznali mu niemiecki paszport. „Oni go ukradli!”

Blisko cztery lata temu Jugendamt zabrał dziecko polskiej obywatelce, pani Beacie, mieszkającej na stałe w Hamburgu. Teraz, przez przypadek,...

zobacz więcej

Rzecznik dodała, że obok Krystiana W. oskarżenie obejmuje także cztery inne osoby, znajomych mężczyzny. Jednego z nich – Marcina T. – oskarżono o „obcowanie płciowe z małoletnimi w zamian za korzyści majątkowe oraz doprowadzenie osoby małoletniej do obcowania płciowego w zamian za korzyść majątkową”.

Jemu również grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny stosowany jest dozór policji i poręczenie majątkowe.

Trzem innym mężczyznom prokuratorzy zarzucili, że nakłaniali pokrzywdzone kobiety do składania fałszywych zeznań, podejmowali działania zmierzające do utrudniania postępowania i „doprowadzili małoletnią poniżej 15 roku do obcowania płciowego”.

Sprawa Krystiana W. była szeroko opisywana w mediach. Informowały one, że mężczyzna wabił młode dziewczyny pod szkołami, w centrach handlowych lub w internecie, oferował pożyczki, darmowe dyskoteki lub pracę w modnych lokalach i – wykorzystując okazję – gwałcił je.

Według mediów, mężczyzna nagrywał sceny seksu telefonem komórkowym, a nagrania wykorzystywał do szantażowania dziewcząt, by zmusić je do dalszych kontaktów.

W przeszłości wobec Krystiana W. toczyło się kilka dochodzeń związanych z wykorzystywaniem nastolatek. Większość postępowań umorzono, m.in. z powodu zmiany zeznań przez pokrzywdzone. Do sądu trafił jeden akt oskarżenia o gwałt.

źródło:

Zobacz więcej