RAPORT

Kampania 2020

Dwie operacje specjalne CBA. Łapówkarze złapani na gorącym uczynku

W dwóch operacjach specjalnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymanych zostało na gorącym uczynku łącznie sześć osób – dowiedziała się w środę PAP. W jednym przypadku kwota łapówki wynosiła 50 tys. zł, a w drugim – 500 tys. euro.

Walka z ośmiornicą VAT-owską trwa. CBA zatrzymało trzech cudzoziemców

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby – obcokrajowców – podejrzewanych o wyłudzenia podatku VAT. Zatrzymań dokonano w Wólce...

zobacz więcej

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział w środę, że w jednym z warszawskich hoteli w operacji specjalnej rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymano we wtorek mężczyznę, który miał powoływać się na wpływy w Krajowej Administracji Skarbowej.

– Mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku w dynamicznej akcji, podczas przyjmowania 50 tys. zł łapówki. Biznesmen z Sandomierza oferował w zamian za tę łapówkę załatwienie zwrotu nienależnego podatku VAT – powiedział Kaczorek.

W drugiej akcji w podwarszawskim hotelu agenci z delegatury CBA w Łodzi zatrzymali trzy osoby, w tym biznesmena. Kolejne dwie osoby zatrzymano w innym miejscu.

– Przy zaskoczonym na gorącym uczynku mężczyźnie znaleziono walizkę z 500 tys. euro pochodzącymi z przestępstwa. Biznesmen z Warszawy miał podjąć się prania pieniędzy poprzez fikcyjne faktury VAT oraz instrumenty finansowe – wyjaśnił Kaczorek. Obie sprawy trafiły do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie zatrzymani usłyszą zarzuty.

Kaczorek zaznaczył, że sprawy będą się rozwijać. – Badamy powiązania tych osób, sprawdzamy wcześniejsze działania – czy nie były związane z przestępstwami. W związku z tym nie mogę udzielić szerszych informacji – stwierdził.

źródło:

Zobacz więcej