RAPORT

Wojna na Ukrainie

Donald Trump odwiedzi Koreę Północną, a Kim Dzong Un – USA

Kim Dzong Un i Donald Trump spotkali się w Singapurze (fot. PAP/EPA/KCNA)
Kim Dzong Un i Donald Trump spotkali się w Singapurze (fot. PAP/EPA/KCNA)

„Pilne” jest, by Korea Płn. i USA powstrzymały wzajemne „irytujące i wrogie działania wojskowe” – podała agencja KCNA, przytaczając słowa Kim Dzong Una wypowiedziane podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze. Wskazano również, że przywódcy zaprosili się nawzajem do swoich ojczyzn.

Trump i Kim „zapewnią gwarancje bezpieczeństwa”. Pełna treść oświadczenia

Dokument podpisany przez Donalda Trumpa i Kim Dzong Una wieńczy historyczne spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej w...

zobacz więcej

Kim Dzong Un przyznał, że Korea Północna i Stany Zjednoczone powinny zobowiązać się do unikania wzajemnego antagonizowania i podjąć instytucjonalne kroki prawne, by to zagwarantować. Agencja KCNA podała, że Trump obiecał wstrzymanie wspólnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej.

Kim podkreślił również potrzebę podjęcia praktycznych działań ze strony KRL-D i USA, by kontynuować tematy poruszane podczas szczytu w Singapurze.

Zadeklarował, że jeśli USA podejmą realne kroki w procesie budowania zaufania w stosunkach z Koreą Płn., jego kraj może kontynuować podejmowanie działań wykazujących jej dobrą wolę.

Zaproszenia zostały przyjęte

W oświadczeniu KCNA podano także, że Kim zaprosił prezydenta USA do złożenia wizyty w Korei Płn., a prezydent Trump zaprosił Kim Dzong Una do złożenia wizyty w USA. Podkreślono, że zaproszenia zostały przyjęte.

Natomiast japońska agencja KYODO podała, że Kim i Trump zgadzają się na „stopniowe i jednoczesne działanie” w kwestii denuklearyzacji.

Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i Kim podpisali we wtorek wspólne oświadczenie. Kim zobowiązał się w nim do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – do udzielenia KRL-D gwarancji bezpieczeństwa.

W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

„Świat zrobił duży krok wstecz przed potencjalną katastrofą nuklearną. Koniec z wystrzeliwaniem rakiet, z próbami jądrowymi i badaniami!” – napisał na Twitterze prezydent Trump. „Zakładnicy wracają do domu z rodzinami. Dziękuję przewodniczącemu Kimowi, nasz dzień przeszedł do historii!” – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej