Szara strefa na rynku paliwowym blaknie

Branża paliwowa jest szczególnie narażona na działanie szarej strefy (fot. Pixabay/IADE-Michoko)

Uszczelniające system podatkowy zmiany prawne wyraźnie ograniczyły szarą strefę w obrocie paliwami płynnymi – wynika z raportu firmy doradczej PwC, do którego dotarł „Puls Biznesu”.

Szara strefa w hotelarstwie. Jest pomysł resortu turystyki

Rząd chce walczyć z szarą strefą w hotelarstwie. Wynajmujący lokale na krótkie terminy będą rejestrowani – informuje „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

W raporcie, który powstał na zlecenie Global Compact Network Poland (GCNP) oraz Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), wskazano, że omijanie opodatkowania w branży paliwowej zmalało dzięki wprowadzeniu pakietu paliwowego, energetycznego i transportowego.

– Branża paliwowa była szczególnie narażona na działanie szarej strefy. To w niej dokonano spektakularnych, wielomiliardowych wyłudzeń podatkowych – tłumaczy Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny GCNP.

Twórcy raportu podali, że w 2017 r. szara strefa w obrocie paliwami została ograniczona o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Szara strefa w Polsce zmniejszyła się do rozmiarów obserwowanych w innych krajach Europy, a wpływy podatkowe w branży paliwowej wzrosły o ponad 15 proc. Taki roczny wzrost wpływów podatkowych na rynku paliw pokazuje skalę dotychczasowej szarej strefy. Straty dla budżetu państwa z wjazdu do Polski tylko jednej nielegalnej cysterny to 50 tys. zł. Składają się na to straty z VAT, niższej akcyzy i braku opłaty paliwowej – zaznacza Tomasz Kassel, partner w PwC.

źródło:
Zobacz więcej