
21 zasłużonych działaczy z regionu podlaskiego otrzymało Krzyże Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym w latach 1981-89. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
– Nie mogę w tym momencie potwierdzić, że jest decyzja o tym, że będziemy zmieniać ustawę o IPN. Czekamy na rozstrzygnięcie Trybunału...
zobacz więcej
– To jest odznaczenie, które otrzymują ludzie, którzy byli zasłużeni w walce z systemem komunistycznym, dzięki którym dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę – powiedział do odznaczonych prezes IPN.
– Tych obchodów nie byłoby bez Solidarności. To Solidarność przywróciła pamięć i obaliła system i to jest państwa zasługa – dodał.
Prezes IPN podkreślił, że istotą przyznawania Krzyży Wolności i Solidarności jest docieranie do osób, które podejmując działalność podziemną wiele ryzykowały np. drukując i kolportując ulotki.
– Bez sumy wysiłku tych osób nie byłoby wolnej, niepodległej Polski. To jest wyraz hołdu i podziękowania dla nich – wyjaśnił.
Po stronie dobra
– Państwo stali po stronie dobra, ta przeszłość łączy – podkreślił prezes IPN, który przypomniał także postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki – „też syna tej ziemi, który zapłacił życiem za to, że Solidarność była”.
Szarek poprosił odznaczonych aby dzielili się z młodym pokoleniem, historią, którą sami przeżyli.
Krzyże Wolności i Solidarności odebrali: Ewa Bończak-Kucharczyk, Bronisław Chełmiński, Barbara Chwalibóg, Krystyna Ermusz, Andrzej Fedorowicz, Tadeusz Gajl, Roman Koper, Konrad Kruszewski, Adam Kubik, Józef Laskowski, Marek Rutkowski, Tadeusz Skupski, Artur Szczęsny, Krystyna Tarasiuk, Wiaczesław Wilimajtys, Danuta Wiszowata, Stanisław Wiśniewski. Pośmiertnie zostali uhonorowani: ks. Wojciech Pełkowski, Aleksander Seredyński, Robert Tomczak, Tadeusz Tylenda.