Śmiertelnie groźne znalezisko w Zatoce Gdańskiej

Gdynia, plaża miejska (fot. arch.PAP/Jerzy Ochoński)

Przyczyną alertu są dwie uznawane za najgroźniejsze miny z czasów II wojny światowej. Na czas ich neutralizacji konieczne będzie zamknięcie plaż w całym Trójmieście. O sprawie informuje Radio Gdańsk.

Saperzy zneutralizowali minę morską z czasów II wojny światowej. Zadziałał wariant „konwencjonalny”

Saperzy Marynarki Wojennej RP starali się unieszkodliwić minę morską znalezioną w Martwej Wiśle. Niestety zastosowane ładunki kumulacyjne nie...

zobacz więcej

Dwie miny odkryto na wysokości Portu Gdynia podczas prac Urzędu Morskiego. Specjaliści, na jakich powołuje się Radio Gdańsk, oceniają, że to jedne z najgroźniejszych tego typu materiałów, na jakie można trafić na dnie Bałtyku.

Kmdr Piotr Sikora z Marynarki Wojennej wyjaśnia, że to miny typu „GC”. – W każdej z nich jest 1000 kilogramów ładunku wybuchowego. W pobliżu leżą także torpedy, ale one nie stanowią takiego problemu jak miny – wyjaśnił.

Choć ładunki są niebezpieczne, jednak zdaniem specjalistów nie ma konieczności neutralizacji ich natychmiast. Akcja zostanie przeprowadzona już po wakacjach. Wtedy zostaną zamknięte wszystkie plaże w Trójmieście.

Miny zostaną uniesione przy użyciu specjalnych balonów i – metr nad dnem – przeciągnięte w miejsce detonacji. Będzie to już druga tego typu akcja w ostatnich latach. Trzy lata temu w pobliżu Portu Gdynia natrafiono na 5 podobnych znalezisk.

źródło:
Zobacz więcej