Rozpoczął się proces dżihadysty zatrzymanego w Warszawie

Al-Kaid został oskarżony w Hiszpanii o przynależność do organizacji terrorystycznej i planowanie zamachu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Zatrzymany w 2015 r. w Warszawie dżihadysta Abdeldżalil Ait Al-Kaid stanął przed sądem w Barcelonie. Mężczyzna planował przeprowadzenie zamachu w bazylice Sagrada Familia w stolicy Katalonii.

Zamach w Kabulu. Samobójca wysadził się przed gmachem ministerstwa

Co najmniej 12 osób zginęło, a 31 zostało rannych w poniedziałek w zamachu samobójczym przed gmachem ministerstwa ds. rozwoju i odbudowy okręgów...

zobacz więcej

Proces poprzedziło prawie trzyletnie śledztwo dotyczące działalności i powiązań 34-letniego obecnie Marokańczyka. W 2014 r. wyruszył on z Alicante we wschodniej Hiszpanii do Syrii, aby zostać bojownikiem organizacji Państwo Islamskie.

Po około rocznym pobycie w Syrii dżihadysta wracał przez Polskę z planem dokonania zamachu terrorystycznego w Barcelonie. Celem ataku miała być bazylika Sagrada Familia, jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Katalonii.

„Po podróży przez kilka państw europejskich Al-Kaid dotarł do Polski. W czerwcu 2015 r.u został aresztowany przez miejscowe służby dzięki wcześniejszej informacji przekazanej im przez hiszpańską żandarmerię” – ujawnił dziennik „El Mundo”.

Według hiszpańskiej gazety terrorysta podróżował do Polski m.in. przez Serbię. W drogę do Europy wyruszył z Ar-Rakki, ówczesnego bastionu IS w Syrii. Do Belgradu towarzyszył Al-Kaidowi francuski dżihadysta Reda Hame, który potem samodzielnie dotarł do Francji. On również za kraj tranzytu obrał Polskę.

Planowany zamach w Sagradzie Familii

Hiszpańscy śledczy ustalili, że obaj terroryści planowali zamach w kościele projektu Antonio Gaudiego. Pomysłodawcą ataku miał być obywatel Belgii Abdelhamid Abaaoud, uznawany za przywódcę dżihadystów, którzy 13 listopada 2015 r. dokonali zamachów w aglomeracji paryskiej, w których zginęło 130 osób.

Państwo Islamskie przyznaje się do ataku na cerkiew w Czeczenii

Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za sobotni atak na cerkiew w stolicy Czeczenii, Groznym. Zginęło w nim 7 osób.

zobacz więcej

Al-Kaid został oskarżony w Hiszpanii o przynależność do organizacji terrorystycznej i planowanie zamachu. W uzasadnieniu wniosku o 10 lat więzienia dla oskarżonego prokurator ocenił, że Al-Kaid „jest groźnym przestępcą, który przeszedł szkolenie z posługiwania się bronią palną i ładunkami wybuchowymi, a także z werbunku nowych członków dla IS”.

Katalonia stała się celem ataków terrorystycznych 17 i 18 sierpnia 2017 r.; śmierć poniosło w nich 16 osób, a ponad 120 zostało rannych.

Terroryści, z których większość pochodziła z Maroka, zaatakowali w Barcelonie i pobliskiej miejscowości Cambrils z użyciem samochodów oraz noży. Pierwotnie chcieli dokonać serii wybuchów w kilku miejscach katalońskiej stolicy, m.in. w Sagradzie Familii.

Do zmiany planów przyczynił się wybuch w bazie terrorystów, w którym śmierć poniósł 45-letni przywódca dżihadystów, imam Abdelbaki As-Satty, a także inny członek grupy.

Na początku stycznia tego roku przed wejściem do Sagrady Familii zaostrzono procedury bezpieczeństwa, m.in. zwiększono liczbę ochroniarzy oraz wyposażono bazylikę w wykrywacze metalu i skanery.

źródło:

Zobacz więcej