RAPORT

Pogarda

Norwegia zakazuje noszenia burek

Modelka w burce na pokazie mody w Norwegii (fot. REUTERS/Mattis Sandblad/Scanpix)
Modelka w burce na pokazie mody w Norwegii (fot. REUTERS/Mattis Sandblad/Scanpix)

Najnowsze

Popularne

Norweski parlament przyjął ustawę, która zakazuje jakiegokolwiek typu ubiorów, które zakrywają, choćby częściowo, twarz, w tym burek i nikabów. Przepis będzie obowiązywał we wszystkich szkołach, w tym w placówkach dla imigrantów. Nowe prawo dotyczy zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

„Wracaj do domu”. Burka jest sprzeczna z duńskimi wartościami

Dania wprowadza zakaz zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej. Przepis uzasadnia, podobnie jak Francja i kilka innych krajów, „obroną wartości,...

zobacz więcej

Projekt ustawy został przedstawiony przez rząd pod koniec marca. Minister finansów, a zarazem przewodniczący Partii Postępu Siv Jensen uzasadniał ten krok potrzebą życia w „społeczeństwie otwartym, którego mieszkańcy nie zasłaniają swych twarzy”.

Wprowadzając to prawodawstwo Norwegia stała się pierwszym krajem skandynawskim, narzucającym tego typu przepisy także w szkolnictwie.

Z kolei w Danii przyjęto ostatnio ustawę, która zabrania noszenia w przestrzeni publicznej pełnych burek, zasłaniających całe ciało. Przedstawiony przez centroprawicowy rząd projekt ustawy uzyskał poparcie również ze strony dwóch innych głównych sił w parlamencie: socjaldemokratów i Partii Ludowej.

Na ograniczenie bądź całkowity zakaz noszenia burek zdecydowało się już kilkanaście europejskich państw. Pierwszym z nich była Francja, w której odpowiednia ustawa weszła w życie w kwietniu 2011 r. W kolejnych latach dołączyły do niej m.in.: Belgia, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej