RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niezłomny „Uskok” odnaleziony

(fot. IPN)

Fragment żuchwy z uzębieniem, kawałek kości, łuski i strzępy umundurowania odnalazł zespół z Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka - pisze „Gazeta Polska Codziennie”. Jak dodaje dziennik, prawdopodobnie są to szczątki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”.

Powrót archeologów IPN na „kielecką Łączkę". Odkryto ludzkie szczątki

zobacz więcej

Gazeta informuje, że prace archeologiczne były prowadzone w miejscowości Nowogród, w miejscu kryjówki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”, legendarnego żołnierza podziemia antykomunistycznego.

– Wierzymy, że szczątki, które odnaleźliśmy, należą do tego wielkiego bohatera – mówi gazecie prof. Szwagrzyk.

Jak przypomina dziennik, „kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok” jest zaliczany do najodważniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia”.

„Dowodzone przez niego oddziały przeprowadziły w latach 1944-49 wiele głośnych akcji przeciwko siłom reżimowym, plasując się bez wątpienia na czele najgroźniejszych przeciwników komunistycznej władzy na całej wschodniej flance kraju” – zaznacza „GPC”.

Gazeta przypomina, że „Uskok, wraz z podległymi mu partyzantami, nigdy nie skorzystał z amnestii z 1947 r., mimo że był do tego wielokrotnie namawiany”.

Jak dodaje „DGP”, „Uskok” „nie chcąc się oddać w ręce reżimowej władzy odbezpieczył granat i wysadził się”.

„Komuniści przewieźli jego szczątki do Lublina, gdzie zostały okazane rodzinie. Jednak tego, co się z nimi stało później i gdzie zostały pochowane, do dzisiaj nie wiadomo” – pisze gazeta.

– W poniedziałek rozpoczęliśmy prace w miejscowości Nowogród na Lubelszczyźnie, w miejscu, w którym kiedyś stała stodoła. Pod nią odkryliśmy pomieszczenie o wymiarach ok. 2,5 m na 2 m i ok. 1,5 m wysokości(...) – mówi gazecie wiceprezes IPN.

– Znaleźliśmy w ziemi kawałek żuchwy z kilkoma zębami, mały fragment kości, a także łuski od amunicji oraz element „koalicyjki”, czyli paska noszonego na skos w poprzek piersi – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej