RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Program antysmogowy pochłonie 130 mld zł. Podpisano porozumienia ws. pakietu Czyste powietrze

Uroczyste podpisanie porozumienia ws. realizacji priorytetowego programu Czyste powietrze nastąpiło w Kancelarii premiera. Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podkreślił, że program ma za zadanie „zastopować smog” i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze.

Premier poinformował, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację, oraz na ulgi – dodał.

– Ten program pochłonie ok. 130 mld zł – zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki dodał, że jego gabinet nadrabia zaległości pozostawione przez poprzedników, którzy nic w tej sprawie nie zrobili.

Krajowy pakiet Czyste powietrze ma na celu walkę ze smogiem. Program przewiduje m.in. dotacje na ocieplanie budynków jednorodzinnych wraz z jednoczesną wymianą pieców na bardziej ekologiczne.


Morawiecki: nawet 30 mld zł na program termomodernizacji

Program obejmie pilotażowo 33 miasta

Premier podkreślił, że w tym programie samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem. – Zakończyliśmy konsultacje projektu wspierające termomodernizację budynków jednorodzinnych – powiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że w konsultacjach brały udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Lista ta obejmuje 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi. Zaznaczył, że w tych polskich miastach zostanie przeprowadzony pilotaż programu.

Morawiecki przypomniał, że 22 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które używane są jako paliwa silnikowe. – To rozwiązanie ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym – dodał.


– Możemy walczyć ze smogiem skutecznie, z jego przyczynami, nie jest to zadanie na rok, dwa, a na wiele lat. Problemów, które narastały przez dziesięciolecia nie da się rozwiązać w parę chwil – podkreślił premier.

Zadeklarował, że jeśli „notyfikacja ze strony Komisji Europejskiej (ws. programu Czyste powietrze) przyjdzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w tym obszarze”.

Czerwińska: wydatki na termomodernizację budynku będzie można odliczyć od dochodu

Minister finansów Teresa Czerwińska podczas konferencji zwróciła uwagę, że walka ze smogiem, walka o czyste powietrze wymaga wielu zadań, instrumentów, ale i też zachęt dla obywateli.

– Przygotowujemy w tej chwili rozwiązanie, które w podatku PIT, czyli w podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie przewidywało taką preferencję podatkową dla podatników, którzy rozliczają się według skali 19 proc. czy też dla tych, którzy płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - powiedziała Czerwińska.

Minister poinformowała, że taka ulga podatkowa będzie adresowana do tych, którzy „wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją”. – Podatnik będzie mógł odliczyć wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych mieszkalnych od dochodu. Mówimy o termomodernizacji efektywnej, czyli takiej, która będzie zakończona przeprowadzonym audytem energetycznym - poinformowała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej