RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Powrót archeologów IPN na „kielecką Łączkę". Odkryto ludzkie szczątki

Najnowsze

Popularne

Szczątki trzech osób, prawdopodobnie ofiar komunizmu, odnaleźli na Cmentarzu na Piaskach w Kielcach badacze Instytutu Pamięci Narodowej. Zakończone właśnie prace prowadzono m.in. na tzw. kieleckiej Łączce, gdzie w czasach stalinowskich grzebano straconych w tamtejszym więzieniu.

Ekipa prof. Szwagrzyka odnalazła na „Łączce” kolejne groby ofiar

Na „Łączce” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnaleziono kolejne groby ze szczątkami należącymi najprawdopodobniej do ofiar komunistycznego...

zobacz więcej

Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Cmentarzu na Piaskach prowadziło od poniedziałku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, kierowane przez wiceprezesa Instytutu Krzysztofa Szwagrzyka.

W miejscu nazwanym „kielecką Łączką” grzebano osoby stracone w kieleckim więzieniu w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Wśród nich są więźniowie polityczni oraz, prawdopodobnie, ofiary przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa i obław wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Badacze odnaleźli szczątki trzech osób. Szczątki dwóch osób znaleziono na „Łączce" w dolnej części nekropolii, a trzeciej w części cmentarza położonej w pobliżu ulicy Zagnańskiej.

– Podobnie jak w poprzednich przypadkach rozpoczynamy w tej chwili procedurę identyfikacyjną. Na szczęście materiał genetyczny od rodzin jest zabezpieczony – powiedział Krzysztof Szwagrzyk, dodając, że wierzy, iż uda się zidentyfikować odnalezione szczątki.

Dopiero badania genetyczne wykażą, czy znaleziono szczątki osób, które typowano, rozpoczynając prace ziemne na cmentarzu.

– Dlatego, jak zawsze w takich przypadkach, nie używamy nazwisk. A przecież wiemy, kogo szukaliśmy i kiedy ci ludzie zginęli. W chwili, kiedy będzie niepodważalna pewność, poprzez wyniki badań genetycznych, dopiero wówczas poinformujemy o tym – wyjaśnił Szwagrzyk, przypominając, że na wyniki tych badań czekają rodziny ofiar.

Szwagrzyk: W tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne IPN w 40 miejscach

– Do końca roku Instytut Pamięci Narodowej ma przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w około 40 miejscach w kraju i za granicą, gdzie...

zobacz więcej

Zdaniem wiceprezesa IPN na Kielecczyźnie znajduje się wiele miejsc, które powinny być przebadane. W tym celu z Kielc Szwagrzyk udaje się do Sandomierza, na spotkanie ze świadkami, którzy mogą udzielić informacji o możliwych egzekucjach sprzed lat i miejscach pochówku ich ofiar.

Pierwsze badania na kieleckim cmentarzu IPN przeprowadził jesienią 2016 r. Wówczas znaleziono szczątki dwóch osób. Po identyfikacji potwierdzono, że byli to zamordowani w Kielcach członkowie antykomunistycznego podziemia - Ludwik Machalski ps. Mnich i Bronisław Klimczak ps. Sokół.

Ustalono, że kieleckie ofiary komunistycznego terroru chowano na „kieleckiej Łączce”, w innej kwaterze tego samego cmentarza na Piaskach oraz w lesie w Zgórsku pod Kielcami.

Poszukiwania w Zgórsku od 2015 r. prowadzi Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Odnaleziono tu szczątki ośmiu osób. W sześciu przypadkach ustalono tożsamość. Nazwiska dwóch kolejnych zidentyfikowanych ofiar mają być ogłoszone pod koniec czerwca w Kielcach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej