RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wypadek wozów US Army na Litwie. 13 żołnierzy rannych

U.S. Army w drodze do granicy polsko-litewskiej (fot. PAP/Artur Reszko)
U.S. Army w drodze do granicy polsko-litewskiej (fot. PAP/Artur Reszko)

– Cztery amerykańskie wozy opancerzone Stryker zderzyły się w czwartek w centralnej części Litwy, na drodze Preny-Kowno. W wypadku rany odniosło 13 amerykańskich żołnierzy, którzy zostali przewiezieni na obserwację do szpitala w Kownie – podała litewska armia.

Manewry Saber Strike. Amerykańskie kolumny zmierzają na Litwę

Na Litwę z Polski wjechały pierwsze z ponad 1,2 tys. pojazdów z 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA. Maszyny te wezmą udział w sojuszniczych...

zobacz więcej

Według wstępnych danych w wypadku nie ucierpieli cywile. Sprawę bada policja wojskowa litewskiej armii.

Na Litwę z Polski w nocy ze środy na czwartek wjechały pierwsze z ponad 1 200 pojazdów z 2. Pułku Kawalerii wojsk lądowych USA uczestniczących w manewrach Saber Strike.

Przekraczanie polsko-litewskiej granicy w Budzisku-Kalwarii (Kalvarija) i Ogrodnikach-Lazdijai potrwa przez dwie najbliższe noce. Żołnierze USA poruszają się w dwóch kierunkach. Część drogą Via Baltica udaje się na ćwiczenia odbywające się na Łotwie, część na poligony litewskie w centrum i na wschodzie kraju.

Tegoroczne ćwiczenia Saber Strike rozpoczęły się 3 czerwca na Litwie, która jako państwo gospodarz jest głównym terenem manewrów, odbywających się także na Łotwie, w Estonii i w Polsce. Ćwiczenia potrwają do 15 czerwca. Bierze w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw, najliczniej są reprezentowane siły lądowe Stanów Zjednoczonych. U.S. Army jest też organizatorem ćwiczenia. Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej