Łazik Curiosity odkrył coś ważnego na Marsie. NASA zwołuje specjalną konferencję

Nowe wyniki badań zostaną ogłoszone w czwartek 7 czerwca (fot. NASA)

NASA poinformowała ostatnio, że Curiosity analizuje próbki z odwiertów na Marsie po raz pierwszy od ponad roku. Podczas prac urządzenia doszło do tajemniczego odkrycia. Nowe wyniki badań mobilnego laboratorium łazika zostaną ogłoszone w czwartek, 7 czerwca, o godzinie 20.00 czasu polskiego.

Curiosity „strzelił” sobie selfie. W tle panorama Marsa

Łazik Curiosity to niestrudzony „marsjański fotograf”, który dostarcza naukowcom z NASA unikalnych danych na temat Czerwonej Planety. Czasem...

zobacz więcej

Dyskusję o nowych wynikach badań Marsa NASA będzie transmitowała na żywo w swojej telewizji i na stronie internetowej. Agencja zaprasza do zadawania pytań na żywo.

Łazik Curiosty został wysłany na Marsa w sierpniu 2011 roku w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory (MSL). Wylądował w kraterze Gale na Marsie w sierpniu 2012 r. W trakcie prowadzonych od tego czasu badań Czerwonej Planety odkrył m.in. ślady erozji wodnej i geologiczne pozostałości środowiska, w którym mogły istnieć prymitywne mikroorganizmy.

To sześciokołowy pojazd, który spełnia funkcję samodzielnego laboratorium. Posiada m.in. zamontowane oprzyrządowanie badawcze, systemy nawigacyjne i autonomiczne źródło zasilania.

20 maja nowa technika o nazwie „Feed Extended Drilling”, polegająca na przedłużeniu wiertła poza dwoma słupkami stabilizującymi, pozwoliła Curiosity na wykorzystanie jego ramienia i wywiercenie pierwszej próbki skał od października 2016 r.

źródło:
Zobacz więcej