RAPORT

Pogarda

Pion śledczy IPN wysoko oceniony przez izraelską organizację

Centrum im. Szymona Wiesenthala zajmuje się tropieniem hitlerowskich zbrodniarzy (fot. PAP/Paweł Supernak)
Centrum im. Szymona Wiesenthala zajmuje się tropieniem hitlerowskich zbrodniarzy (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

W tegorocznym raporcie przygotowanym przez Centrum Szymona Wiesenthala Polska uplasowała się na wysokiej pozycji. Otrzymała notę „B” przyznawaną krajom, które podjęły niezbędne środki w celu umożliwienia ścigania hitlerowskich zbrodniarzy wojennych.

Ekshumacje IPN wykluczyły, by w Hruszowicach pochowano członków UPA

zobacz więcej

W tegorocznym raporcie przygotowanym przez szefa izraelskiego Centrum Szymona Wiesenthala Polska, razem z Włochami, uplasowała się na wysokiej pozycji. Otrzymała notę „B”, przyznawaną państwom, które podjęły niezbędne środki w celu umożliwienia dochodzenia i ścigania hitlerowskich zbrodniarzy wojennych.

Przy ocenie bierze się pod uwagę m.in. to, czy w badanym okresie w danym kraju udało się doprowadzić do choć jednego skazania lub złożenia aktu oskarżenia.

Założone w 1977 r. Centrum Szymona Wiesenthala jest organizacją pozarządową, działającą przy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz UNESCO na rzecz praw człowieka i zachowania pamięci o Holokauście.

Instytucja zajmuje się problemami związanymi z rasizmem, antysemityzmem, ludobójstwem, działaniem przeciwko ludności i terroryzmem.

Centrum noszące imię Szymona Wiesenthala, żydowskiego działacza, słynnego tropiciela niemieckich zbrodniarzy wojennych, inżyniera i architekta, który przyczynił się do ujęcia m.in. Adolfa Eichmanna, jest jedną z największych międzynarodowych żydowskich organizacji broniących praw człowieka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej