RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Baltic Pipe umożliwi Polsce wyjście z pułapki dominującego dostawcy rosyjskiego”

– Problem jest poważny dlatego, że zbudowanie Baltic Pipe, czyli połączenie Polski z szelfem norweskim, umożliwi Polsce wyjście z pułapki dominującego dostawcy rosyjskiego. Nasza strategia dywersyfikacji jest postrzegana przez Rosjan jako strategia, która pozwala zrobić Polsce kolejny krok do suwerenności – powiedział w „Minęła 20” Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Naimski: Budowa Baltic Pipe ruszy wiosną 2020 r.

Budowa odcinka podmorskiego Baltic Pipe rozpocznie się wiosną 2020 r. i będzie trwała 24 miesiące - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej...

zobacz więcej

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział w TVP Info, że Gazprom łamie zasady konkurencji w Unii Europejskiej i powinien być ukarany. Umowy z UE nazwał „kulawym kompromisem”, który pozwala zachować twarz Komisji Europejskiej, a Gazpromowi umożliwia dalszą działalność w środkowej Europie jako dominującego dostawcy.

Przyznał, że Baltic Pipe przeszkadza Federacji Rosyjskiej, ale nie jako źródło dostaw gazu. Zauważył, że Baltic Pipe dostarczy do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu.

– A obydwa Nord Streamy dostarczać będą do Europy, jeżeli zostaną zbudowane z całości, 110 mld metrów sześciennych – dodał Naimski.

– Natomiast problem jest poważny dlatego, że zbudowanie Baltic Pipe, czyli połączenie Polski z szelfem norweskim, umożliwi Polsce wyjście z pułapki dominującego dostawcy rosyjskiego. Czyli doktryna Falina mówiąca, że czołgi w Polsce i w regionie zastąpi się ropociągami i gazociągami, przestanie się sprawdzać w Polsce – wyjaśnił Naimski.

– I z tego punktu widzenia nasza strategia dywersyfikacji jest rzeczywiście postrzegana przez Rosjan, jako strategia, która pozwala zrobić Polsce kolejny krok do suwerenności, niepodległości – powiedział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej