RAPORT

Wojna na Ukrainie

Relacjonowała protest przeciw restauracji w miejscu kaźni. Reporterka Biełsatu zatrzymana

Kaciaryna Andrejewa pod komendą milicji w Mińsku (fot. bielsat.eu)
Kaciaryna Andrejewa pod komendą milicji w Mińsku (fot. bielsat.eu)

Kaciaryna Andrejewa, dziennikarka Biełsatu, została zatrzymana podczas protestu przeciwko otwarciu restauracji w pobliżu Kuropat. To miejsce kaźni ofiar represji politycznych. Reporterka ma odpowiadać za nielegalną pracę dziennikarską.

15 dni aresztu za przeklinanie. Dziennikarz Biełsatu ogłosił głodówkę

Operator Biełsatu Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę -...

zobacz więcej

Białoruska dziennikarka relacjonowała protest aktywistów społecznych przeciwko otwarciu restauracji o nazwie Pojedziemy, pojemy, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od uroczyska Kuropaty; w dołach śmierci spoczywają tam ofiary represji NKWD.

Jak poinformował portal belsat.eu, Kaciaryna Andrejewa została zatrzymana przez milicjanta w cywilu, a następnie odwieziona na posterunek. Tam postawiono jej zarzut „nielegalnej produkcji materiałów medialnych”, po czym ją wypuszczono.

Protest aktywistów przed nową restauracją trwa od tygodnia. Codziennie przychodzi tam kilka do kilkunastu osób, które próbują zapobiec rozpoczęciu działalności przez restaurację. Mimo to, jak podają niezależne media, została ona otwarta.

W ciągu minionych trzech dekad w Kuropatach powstał „ludowy memoriał”; ofiary są upamiętniane drewnianymi krzyżami umieszczanymi tu przez organizacje społeczne i aktywistów.

Państwo, jak dotąd, nie utworzyło w Kuropatach oficjalnego upamiętnienia, chociaż na uroczysku i wokół niego znajdują się tablice z informacją, że jest to zabytek i miejsce kaźni ofiar represji politycznych.

Restauracja Pojedziemy, pojemy nie znajduje się na terenie strefy ochronnej wokół zabytku, ale aktywiści wskazują, że rozmiary tej strefy zostały w przeszłości celowo zmniejszone.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej