RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chorzy, niepełnosprawni, starsi mają już opaski programu Tele–Anioł

Koszt Tele-Anioła to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne  (fot. tt/@malopolskaPL)
Koszt Tele-Anioła to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne (fot. tt/@malopolskaPL)

W Krakowie zaprezentowano opaski używane w programie Tele–Anioł. Docelowo ma z niego korzystać 10 tys. niesamodzielnych osób z całego województwa. Urządzenie przypominające z wyglądu elektroniczny zegarek w nagłych sytuacjach umożliwia wezwanie pomocy.

Po raz 23. ruszyła akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Patronat nad nią objęła TVP

W pierwszą niedzielę adwentu po raz 23. rozpoczyna się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tegoroczne hasło przewodnie to „Płomień Miłosiedzia”. Jak...

zobacz więcej

Małopolski Tele–Anioł to największy tego typu projekt w Polsce. Władze województwa realizują go wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku - będące pod opieką Tele-Anioła - otrzymują specjalne opaski.

Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem „SOS”. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni.

Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela.

Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem „ludzi” służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.

Lokalizator, czujnik tętna, czujnik upadku

Opaska jest wyposażona także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.

– Tele–Anioł to program dla osób niesamodzielnych, po przebytych ciężkich chorobach i cierpiących na wiele schorzeń, tych, które wymagają opieki. Zgłoszeń jest obecnie prawie 400. Trzeba z tej grupy wyłonić tych, którzy naprawdę potrzebują „Anioła Stróża” –mówiłwicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Pomoc dla Ukrainy będzie skoordynowana

Powstanie centrum koordynujące pomoc Ukrainie, a paczki z pomocą, wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej, są zwolnione z opłat – to niektóre...

zobacz więcej

Prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego Piotr Bodzek podkreślił, że urządzenie używane w Małopolsce różni się od rozwiązań wdrażanych w podobnych programach w innych województwach, działa jak minitelefon komórkowy. Bateria wystarcza na ok. 72 godziny. Jej pełne ładownie zajmuje dwóch godzin.

– Osoba wyposażona w opaskę może być niezależna, może opuszczać miejsce zamieszkania. Jako jedyni mamy opaskę życia składająca się z jednego elementu, a nie jak zazwyczaj z opaski i telefonu – mówił Bodzek.

W maju wręczono pierwsze opaski, ma je ok. 70 Małopolan, a formularze zgłoszeniowe złożyło 380 osób. Do końca tego roku urządzenia mają trafić do 5 tys. osób, a docelowo do 10 tys. Sprzęt i oprogramowanie do realizacji projektu dostarczyła firma Comarch.

Przedstawiciele 94 ze 182 małopolskich samorządów podpisali listy intencyjne zobowiązując się do promowania tego programu, bo najlepiej znają sytuację i potrzeby swoich mieszkańców.

Rekrutacja 5 tys. osób do I tury projektu Tele–Anioł potrwa do końca października. Zgłoszenia można składać osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną bądź elektroniczną na adres Urzędu Marszałkowskiego, placówki Caritas Diecezji Kieleckiej w Proszowicach albo Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej. Nabór chętnych do drugiej tury projektów jest planowany na przełomie 2019/20.

Zaplanowano, że ok. 3,2 tys. uczestników programu Tele–Anioł będzie mogło korzystać z dodatkowych usług opiekuńczych takich jak przygotowywanie posiłków, transport do lekarza, załatwianie spraw formalno-urzędowych.

Pomagać będą fachowcy i sąsiedzi. Specjalistyczne kursy przejdzie 160 opiekunów i 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski, a ich podopieczni przez rok będą mieć zapewnione wsparcie przez 20 godzin tygodniowo. Za tą część programu odpowiada Caritas Diecezji Kieleckiej.

Koszt Tele-Anioła to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20. Pozostałe koszty pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej