Mieszkanie plus: 100 tysięcy mieszkań na koniec 2019 r.

Pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie plus zostały przekazane pierwszym rodzinom (fot. Shutterstock/miroslav110)

– Będziemy mieli wystarczające środki, aby na koniec 2019 roku w przygotowaniu było 100 tys. mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie plus – powiedział Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkanie plus: W Białej Podlaskiej rodziny nie zapłacą czynszu do końca wakacji

– 186 rodzin wprowadzi się do lokali Mieszkania plus w Białej Podlaskiej na przełomie maja i czerwca – powiedziała PAP Bernadeta Puczka, prezes...

zobacz więcej

– Na potrzeby programu Mieszkanie plus przeznaczymy tyle pieniędzy, aby rezultaty działania były widoczne dla każdego – powiedział Kocon.

Zaznaczył też, że na koniec 2019 roku 100 tys. mieszkań ma być w przygotowaniu. – Mieszkania mogą być na różnym etapie przygotowania cyklu inwestycyjnego – dodał i przypomniał, że „wybudowanie mieszkań trwa, średni cykl inwestycji to ok. 2,5 roku”.

Jak zauważył, „najważniejsze są rezultaty programu Mieszkanie plus”. – Sposobów finansowania tego programu jest wiele, jednym z nich jest finansowanie budowy domów z kapitału własnego, poprzez fundusz inwestycyjny, którym zarządza BGK Nieruchomości – stwierdził.

Włodzimierz Kocon przypomniał, że obecnie BGK Nieruchomości „obraca” już ponad miliardem zł, a inwestycje na „6 mld zł są w przygotowaniu”. Zauważył, że planowane przez rząd w najbliższych latach budowy mieszkań będą wymagały ok. 20 mld zł.
– Będziemy mieli na to wystarczające środki – zapewnił.

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, który ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni.

Klucze do pierwszych lokali wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus wręczano już w Jarocinie. W Białej Podlaskiej do mieszkań wprowadzają się pierwsze rodziny, a wszystkie mają zamieszkać w 186 lokalach na przełomie maja i czerwca.

źródło:

Zobacz więcej