RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po pogróżkach pod adresem Messiego Argentyna odwołuje mecz w Izraelu

Szef Palestyńskiej Federacji Piłkarskiej wezwał do palenia koszulek Leo Messiego (fot. EPA/Alejandro Garcia)
Szef Palestyńskiej Federacji Piłkarskiej wezwał do palenia koszulek Leo Messiego (fot. EPA/Alejandro Garcia)

Nie odbędzie się zaplanowany na 9 czerwca mecz towarzyski reprezentacji Izraela i Argentyny. Argentyńska federacja odwołała spotkanie po pogróżkach, jakie otrzymywał gwiazdor kadry Leo Messi. Środowiska palestyńskie groziły konsekwencjami, jeżeli sparing nie będzie odwołany. Apelowały o izolację Izraela po masakrach palestyńskich demonstrantów.

Wysoki Komisarz ONZ: Izrael pozbawia Palestyńczyków praw człowieka, uwięził ich w „toksycznym slumsie”

Już niemal stu Palestyńczyków zginęło podczas tłumionych przez izraelską armię demonstracji w Strefie Gazy. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych...

zobacz więcej

Informacja o odwołaniu meczu krążyła we wtorek po izraelskich mediach. Potwierdził ją na antenie amerykańskiej telewizji ESPN Gonzalo Higuain, napastnik reprezentacji Argentyny.

– W końcu zrobili to, co powinni – skomentował decyzję Argentyńskiego Związku Piłki Nożnej (AFA). Federacja, jak wskazuje tamtejszy dziennik „Clarin”, martwiła się również o bezpieczeństwo zawodników podczas meczu.

Interwencja Netanjahu

Dziennik „Times of Israel” poinformował, że po decyzji argentyńskiej federacji premier Benjamin Netanjahu zadzwonił do prezydenta Argentyny Mauricio Macriego, aby zachęcić go do interwencji w tej sprawie.

We wtorek szef Palestyńskiej Federacji Piłkarskiej Jibril Rajoub oświadczył, że „jeśli Argentyna będzie dążyła do rozegrania meczu w Jerozolimie, to my rozpoczniemy ogólnoświatową kampanię przeciwko kandydaturze Argentyny na gospodarza mistrzostw świata w 2030 roku”.

Rajoub zachęcał arabskich kibiców, by palili koszulki argentyńskiego piłkarza Leo Messiego, jeśli Argentyna zdecyduje się na rozegranie sparingu w Jerozolimie. Wysłał również list do prezydenta AFA Claudia Tapii, wskazując, że Izrael wykorzystuje spotkanie do celów politycznych.

Sobotni mecz na Teddy Kollek Stadium miał być ostatnim sprawdzianem reprezentacji Argentyny przed mistrzostwami świata w Rosji.

źródło:
Zobacz więcej