RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z wizytą w Polsce

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek po południu dwudniowa wizyta w Warszawie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonki Elke Buedenbender.

Następnie w Pałacu Prezydenckim doszło do rozmowy w cztery oczy prezydentów, po której odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod ich przewodnictwem. Po rozmowach obaj politycy wystąpią wspólnie na konferencji prasowej.

Później przewidziana jest ceremonia złożenia wieńca przez niemiecką parę prezydencką pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Następnie na Zamku Królewskim obie pary prezydenckie wezmą udział w konferencji „Polska i Niemcy w Europie” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Zaplanowano wystąpienia obu prezydentów.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta Prezydenta Steinmeiera wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Przyszłości UE niepodzielonej i wspólnej prędkości. Prezydent Niemiec z wizytą w PolsceAndrzej Duda prosi Franka-Waltera Steinmeiera o opiekę nad Polonią

Konferencja „Polska i Niemcy w Europie”

Podczas konferencji „Polska i Niemcy w Europie” prezydent Andrzej Duda będzie mówił o tym, jak głęboko trzeba sięgać w historię, aby zrozumieć współczesne wyzwania stojące przed Europą oraz przedstawi stanowisko Polski wobec aktualnych zagadnień polityki międzynarodowej, m.in. relacji z Berlinem, Moskwą, czy relacji transatlantyckich.

Prezydent będzie też mówił jak ważna w polityce europejskiej jest niepodległa Polska i wolne, niepodległe państwa Europy Środkowej, który to region na przestrzeni ostatnich 100 lat wielokrotnie padał ofiarą sytuacji, „gdy próbowano porządkować Europę bez Polski, na gruzach Polski”.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że „Berlin i Warszawa powinny ze sobą rozmawiać, powinny traktować się jako partnerzy, respektować swoje interesy, słuchać się nawzajem, próbować zrozumieć i wziąć pod uwagę swe opinie, także wtedy, gdy niemiecki interes ekonomiczny sugerowałby, że trzeba coś zrobić przeciwko Polsce, jak na przykład w wypadku Nord Stream 2”.


„Europa potrzebuje współpracy. Musimy działać wspólnie”

Relacje transatlantyckie

– To będzie zatem dyskusja głęboko zakorzeniona w historii, ale wyciągająca wnioski dla bieżącej i przyszłej polityki europejskiej, także w kontekście relacji transatlantyckich – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił, że obserwowane dziś „wyraźne napięcie w relacjach pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi jest z punktu widzenia Polski bardzo niekorzystne”.

– Prezydent będzie mówił o tym, że różnice polityczne i ekonomiczne, które dziś istnieją między Waszyngtonem a Brukselą, Berlinem powinny być tak zarządzane, by zachować transatlantycką jedność. Nie da się bowiem budować bezpiecznej Europy bez więzi atlantyckiej i nigdy nie wolno naruszać tego fundamentu europejskiego bezpieczeństwa, jakim jest ta więź – powiedział.


„Chciałbym, by integracja w ramach UE i NATO obejmowała coraz więcej państw”

Wnioski z miesięcznej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że podczas rozmów dwustronnych z Prezydentem Steinmeierem Prezydent Duda przedstawi wnioski z zakończonej w ubiegłym tygodniu miesięcznej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przypomniał, że z inicjatywy naszego kraju odbyło się w tym czasie kilka ważnych debat, m.in. dotyczących Ukrainy, sytuacji na Bliskim Wschodzie, roli prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie, sytuacji cywilów w konfliktach zbrojnych czy uchodźców.

Prezydenci poruszą też sprawę dzisiejszej, zmieniającej się dynamicznie, mapy politycznej Europy. Krzysztof Szczerski przypomniał, że w ciągu ostatniego tygodnia zmieniły się rządy w dwóch krajach: we Włoszech i w Hiszpanii. – Obserwujemy dużą dynamikę w polityce europejskiej i jak się wydaje kieruje ona politykę europejską w stronę mniej przewidywalną, niż wydawałoby się to jeszcze niedawno – powiedział.

Jak zaznaczył, głosy protestu, które pojawiają się w różnych krajach, w tym także w krajach „ustabilizowanej, jak się wydawało, części strefy euro”, powodują, że o aktualnej sytuacji politycznej w Europie warto rozmawiać w kontekście strategicznym.


Polska objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej