RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

MON ogłosiło konkurs na program „Wdzięczni Bohaterom”. Ma pomóc żołnierzom II wojny światowej

Najnowsze

Popularne

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek otwarty konkurs ofert na realizację programu „Wdzięczni Bohaterom”; celem konkursu jest pomoc żołnierzom II wojny światowej, żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, a w szczególności powstańcom warszawskim.

Szef MON: Program na stulecie odzyskania niepodległości jest nowoczesny i multimedialny

– Program upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma nowoczesny charakter. W jego ramach w całej Polsce powstaną m.in....

zobacz więcej

Resort podał w komunikacie, że konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy na jego realizację łącznie 3 mln zł.

– Zadaniem tego programu jest po pierwsze upowszechnienie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego. Na temat postaw patriotycznych, postaw pełnych poświęcenia tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do walki. Skierowany jest także do tych, którzy będą w stanie pomoc bohaterom w życiu codziennym np. transporcie czy zakupach. Chcemy, aby młodzież mogła czerpać wiedzę na temat tego, co wydarzyło się w 1944 r., ale żeby też mogła mieć kontakt z ludźmi, których nazywamy bohaterami, którzy są wzorami jeżeli chodzi o postawy – stwierdził szef MON Mariusz Błaszczak podczas rozmowy w studiu TVP3 Warszawa.

„Chodzi o zapewnienie transportu na uroczystości, na groby współtowarzyszy broni, a także wsparcie w życiu codziennym np. przejazdy do przychodni, sklepów itp., przekazywanie paczek z artykułami pierwszej potrzeby, pomoc pielęgnacyjna, realizacja zakupów pierwszej potrzeby, pomoc w załatwianiu spraw związanych z naprawą wyposażenia domowego oraz w domowych pracach gospodarczych” – czytamy w komunikacie MON.

Symbole narodowe wymagają specjalnego postępowania. Są wytyczne

Z okazji Dnia Flagi Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało broszurę na temat Biało-Czerwonej, Orła Białego i Hymnu RP. Jest to zbiór...

zobacz więcej

W spocie informującym o programie przypomniano, że osoby walczące kiedyś o Polskę żyją wśród nas.
– Bohaterowie żyją obok nas, walczyli o Polskę, marzyli o przyszłości, pamiętają świat wywrócony do góry nogami, czas, gdy przejście na drugą stronę ulicy groziło śmiercią, a zejście do kanału ratowało życie. Dziękujemy wam za to, że nigdy nie zwątpiliście, za odwagę i za wiarę w Polskę – głosi spot. – Pamięć jest najważniejsza, ale pomoc też potrzebna. Jesteśmy wdzięczni bohaterom – podkreśla w spocie Błaszczak.

Konkurs składa się z trzech zadań, nazwanych odpowiednio: „Młodzież wspiera Powstańców Warszawskich”, „Uczniowie poznają Bohaterów Powstania Warszawskiego” oraz „Wszyscy pomagamy Bohaterom”. Każdy z nich ma dofinansowanie w wysokości 1 mln zł.

Jak podano w komunikacie, pierwsze zadanie skierowane jest do organizacji pozarządowych i podmiotów współpracujących w szczególności z młodzieżą klas mundurowych i harcerzami, drugie – do organizacji współpracujących z uczniami, szczególnie ze szkół, których patron jest związany z Powstaniem Warszawskim, a ostatnie – do organizacji pomagających żołnierzom II wojny światowej oraz żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności uczestnikom przeprowadzonej przez Armię Krajową akcji „Burza”.

Jak informuje resort, termin zgłaszania ofert mija 26 czerwca. Zadania będą realizowane od 16 lipca do 28 grudnia. „Realne wsparcie dla powstańców będzie możliwe już przed 1 sierpnia” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej