RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wkrótce ruszy Priorytetowy Polski Program Kosmiczny

Dzięki Polskiemu Programowi Kosmicznemu polski sektor kosmiczny ma osiągnąć światowy poziom (fot. REUTERS/NASA/Handout)
Dzięki Polskiemu Programowi Kosmicznemu polski sektor kosmiczny ma osiągnąć światowy poziom (fot. REUTERS/NASA/Handout)

We wrześniu ruszy Priorytetowy Polski Program Kosmiczny, który ma być realizowany przez najbliższe dwa do trzech lat – zapowiada prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Brona. Wśród celów programu znajdują się: budowa narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi i stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed ewentualnymi zderzeniami satelitów na orbicie.

Polska stworzy minisatelitę. Cel: poprawa bezpieczeństwa

W pierwszym kwartale przyszłego roku na biurko premiera trafi projekt budowy minisatelity. Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej płk Piotr...

zobacz więcej

W tym okresie ważnym celem będzie zapewnienie kontynuacji obecności polskich satelitów na orbicie. Teraz mamy dwa takie satelity, których czass funkcjonowania upłynie ok. 2020 r.

Wyzwaniem, któremu chce sprostać Priorytetowy Polski Program Kosmiczny, jest budowa kadr, by realizować duże projekty kosmiczne. Konieczne jest również wsparcie dla firm, które pomoże im, jak to ujął prezes Brona, „przenieść się na wyższy poziom gotowości technologicznej”.

– Firmy, z którymi walczymy na arenie międzynarodowej, to firmy francuskie czy niemieckie, które mają o 50 lat więcej kosmicznego doświadczenia – tłumaczy Grzegorz Brona. Dodaje, że w okresie funkcjonowania Priorytetowego Polskiego Programu Kosmicznego „zostanie stworzony kompleksowy program, obejmujący perspektywę 15 lat”.

Brona wskazuje, że Krajowy Program Kosmiczny powinien stanowić jeden z dwóch filarów, na których bazuje rozwój polskiego sektora kosmicznego. Drugim są projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– W 2021 r. rusza nowa perspektywa finansowania UE, ruszają nowe programy kosmiczne, zarówno związane ze zobrazowaniem ziemi, z nawigacją, z systemami wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami z kosmosu, z systemami rakietowymi – wylicza prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Trzeba się tam odpowiednio odnaleźć, trzeba nasze podmioty ulokować w tych programach, tak żebyśmy mogli czerpać odpowiedni zwrot do naszej składki, którą płacimy do Unii – wskazuje Brona.

Zgodnie z założeniami Polskiej Strategii Kosmicznej polski przemysł kosmiczny ma mieć w 2030 r. trzyprocentowy udział w rynku europejskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej