Kraje bałtyckie popierają utworzenie bazy USA w Polsce

Szefowie rządów państw bałtyckich z zadowoleniem przyjęli możliwość utworzenia stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii mówili o tym w Tallinie na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.

Ruszają międzynarodowe ćwiczenia marynarki wojennej Baltops 2018

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Baltops 18. Tegoroczne manewry obejmują tereny państw leżących nad Morzem...

zobacz więcej

Premierzy krajów bałtyckich, Saulius Skvernelis, Maris Kuczinskis i Juri Ratas, popierają pomysł budowy stałej, wojskowej bazy USA w Polsce.

– Z estońskiego punktu widzenia, obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce i w krajach bałtyckich jest bardzo ważna – powiedział premier Estonii Juri Ratas podczas konferencji prasowej szefów rządów krajów bałtyckich z ministrem Czaputowiczem.

– Będziemy zadowoleni, jeśli USA będą bardziej aktywne w Polsce – dodał szef rządu Estonii i zaznaczył, że utrzymanie współpracy obronnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a krajami bałtyckimi jest bardzo ważne.

Juri Ratas powiedział, że podczas lipcowego szczytu NATO w Brukseli kraje bałtyckie oczekują zapewnienia wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że obecność wojsk USA w regionie jest głównym czynnikiem odstraszającym.

– Chcielibyśmy, aby ta obecność była stała i trwała oraz aby była większa w sensie wojskowym. Chcemy stworzyć maksymalne warunki do tego, aby Stany Zjednoczone mogły tutaj w sposób stały i trwały funkcjonować – powiedział Czaputowicz.

W Tallinie odbyło się czterostronne spotkanie premierów krajów bałtyckich i Polski. Podczas dzisiejszych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego zastąpił minister spraw zagranicznych.

źródło:
Zobacz więcej