RAPORT

Wojna na Ukrainie

Naimski: Budowa Baltic Pipe ruszy wiosną 2020 r.

Wysłuchanie publiczne dotyczące realizacji projektu Baltic Pipe (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Wysłuchanie publiczne dotyczące realizacji projektu Baltic Pipe (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Budowa odcinka podmorskiego Baltic Pipe rozpocznie się wiosną 2020 r. i będzie trwała 24 miesiące - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że projekt realizowany jest bez opóźnień.

Naimski: Nie ma żadnych opóźnień w budowie Baltic Pipe. To są „fake newsy”

– Mam dobrą wiadomość. Nie ma żadnych opóźnień w budowie Baltic Pipe. To są „fake newsy”, informacje nieprawdziwe. Pracujemy według harmonogramu,...

zobacz więcej

Naimski podkreślił, że „projekt budowy tego gazociągu zmienia strategiczne położenie Polski i dotyczy również statusu naszego kraju”.

– Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z partnerami w Danii, Norwegii i Szwecji oraz w Niemczech. Mamy komplet pozwoleń – powiedział pełnomocnik rządu.

Naimski jednocześnie zapewnił, że „nie ma zagrożeń dla harmonogramu budowy tego gazociągu”. Dodał też, że w sprawie jego realizacji „nie ma problemu finansowego”, a do końca tego roku będzie podpisana umowa ws. budowy.

Według niego jeszcze w czerwcu zapadnie decyzja co do przebiegu trasy. – To bardzo ważne, bo teraz będziemy mogli przejść do kolejnej fazy - projektowania technicznego – mówił.

Jak dodał, projektowanie techniczne już się zaczęło, nie mniej jest uzależnione od ostatecznego wyboru trasy – południowej bądź północnej. Wyjaśnił, że gazociąg może być prowadzony przez wody polskie, duńskie i szwedzkie do Danii albo w wariancie południowym – przez wody polskie, niemieckie i duńskie. Jak mówił, długości w obu wariantach są podobne, podobne są również koszty ich budowy.

Naimski podkreślił, że o tym, która trasa zostanie ostatecznie wybrana, zdecydują jedynie uwarunkowania techniczne. Pod koniec kwietnia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień informował, że jeśli chodzi o punkty wejścia do systemów gazowych, to w Danii nadal w grę wchodzą dwa miejsca w Zatoce Faxe (Faxe North, Faxe South), a w Polsce trzy: Niechorze-Pogorzelica, Rogowo, Gąski.

Unia Europejska dofinansuje prace projektowe Baltic Pipe

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłu gazu podpisali w Kopenhadze umowę z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci na...

zobacz więcej

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynek europejski. Magistrala gazowa o przepustowości 10 mld m sześc. ma połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich.

Projekt Baltic Pipe składa się z kilku etapów: połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, poprowadzenia podmorski gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Gazociąg jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE. W maju polscy i duńscy operatorzy systemu przesyłu gazu, Gaz-System i Energinet poinformowali o podpisaniu w Kopenhadze trójstronnej umowy z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci na dofinansowanie prac projektowych gazociągu Baltic Pipe. Maksymalne wsparcie wyniesie 33,1 mln euro.

Główne cele projektu Baltic Pipe to wzmocnienie dywersyfikacji dostaw, integracji rynku gazu, ujednolicenie cen i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a w dalszej kolejności w Szwecji, Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej