RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wielki sukces polskich studentów. Ich łazik marsjański wygrał prestiżowe zawody w USA

Finał zawodów zorganizowano na pustyni w stanie Utah (fot. Facebook/pczroverteam)

Studenci z Politechniki Częstochowskiej wygrali zawody University Rover Challenge 2018, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Młodzi inżynierowie z całego świata walczyli w konkursie na najlepszy łazik marsjański.

NASA: Wystartowała misja na Marsa. InSight tworzyli także Polacy

NASA wystrzeliła z kalifornijskiej bazy Sił Powietrznych rakietę z lądownikiem InSight i sondą, która posłuży do badań Marsa. Długo oczekiwana...

zobacz więcej

Finał zawodów zorganizowano na pustyni w stanie Utah. Brało w nim udział 36 pojazdów zbudowanych przez młodych naukowców. Konstruktorzy przez 3 dni prezentowali funkcjonalność maszyn.

Łaziki miały za zadanie pokonać skalisty teren, który przypomina warunki panujące na Marsie. Bezkonkurencyjny okazał się pojazd o nazwie Modernisty 2, stworzony przez zespół PCz Rover Team. Pod taką nazwą wystąpili studenci z Częstochowy. Zwycięzcy nie dali szans konkurencji. Zgromadzili 374 punkty, o niemal 30 więcej niż kolejna drużyna.

W finale zawodów Polska miała silną reprezentację. Gdyby nie ekipa z amerykańskiej uczelni w stanie Missouri, która zajęła drugie miejsce, Polacy stanęliby na wszystkich stopniach podium. Trzecie miejsce zajął bowiem łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Natomiast czwarta była maszyna stworzona przez zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

Ósme miejsce przypadło z kolei konstrukcji studentów w Uniwersytetu Warszawskiego. W finale University Rover Challenge 2018 wystąpili także studenci z politechnik - warszawskiej oraz rzeszowskiej.

źródło:
Zobacz więcej