RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Słowenia: antyimigrancka SDS wygrywa wybory parlamentarne

Janez Jansa, przywódca prawicowej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS) (fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT)

Opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy wygrywa niedzielne wybory parlamentarne. Jak poinformowała państwowa komisja wyborcza, po przeliczeniu 75 proc. głosów partia Janszy ma poparcie wynoszące 25,2 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego za rok

Rada UE potwierdziła, że najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się od 23 do 26 maja przyszłego roku. Decyzję podjęto po...

zobacz więcej

Centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS) zajmuje drugie miejsce z wynikiem 12,7 proc. Na trzecim miejscu plasują się Socjaldemokraci (9,9 proc.), na czwartym z wynikiem 9,4 proc. socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara, a na piątym Zjednoczona Lewica (9,1 proc.).

Zgodnie z tymi wskazaniami SDS może liczyć na 25 mandatów w 90-miejscowym parlamencie, LMS na 13, a SMC na 10, podobnie jak Lewica i Socjaldemokraci.

Jeśli wyniki exit polls się potwierdzą, będzie to oznaczać, że zgodnie z oczekiwaniami żadne z ugrupowań nie ma szans na samodzielną większość i w Słowenii będzie musiał powstać rząd koalicyjny.

Według komentatorów w toku negocjacji może powstać koalicja z wykluczeniem partii Janszy. Przed wyborami wiele partii – SMC, Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci, a także liberalny Sojusz byłej premier Alenki Bratuszek i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (według exit polls – po pięć mandatów) – deklarowało, że nie chce tworzyć z SDS politycznego sojuszu.

Maduro ponownie prezydentem Wenezueli. Opozycja nie uznaje wyniku wyborów

Obecny lewicowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zwyciężył w niedzielnych, przyspieszonych wyborach prezydenckich – ogłosiła Narodowa Rada...

zobacz więcej

Jansza sprawował urząd premiera dwukrotnie, w latach 2004-2008 i 2012-2013. Jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana, który podobnie jak Jansza sprzeciwia się imigracji.

Rząd z Janszą na czele oznaczałby, że w Unii Europejskiej przybył kolejny rząd wypowiadający się przeciwko przyjmowaniu migrantów. W 2015 roku, w szczytowej fazie kryzysu migracyjnego, przez terytorium Słowenii w drodze do Europy Zachodniej przeszło ok. 500 tys. migrantów. Obecnie, według oficjalnych danych, w kraju przebywa łącznie 1000 uchodźców i osób starających się o azyl.

Przyszły rząd Słowenii będzie musiał zmierzyć się z zadaniem prywatyzacji największego państwowego banku, Nova Ljublanska Banka. Ustępujący gabinet zgodził się na jego sprzedaż w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na pomoc państwa dla tej instytucji w 2013 roku. Nowy rząd będzie się musiał także zająć reformą niewydolnego państwowego sektora ochrony zdrowia i systemu emerytalnego.

Do głosowania w wyborach parlamentarnych uprawnionych było 1,7 mln spośród 2 mln mieszkańców Słowenii.

źródło:

Zobacz więcej