RAPORT

Wojna na Ukrainie

Minister pomodlił się z obrońcami życia. Dostał reprymendę od prezydenta

Partnerzy koalicyjni krytykują Soiniego za udział w spotkaniu pro life (fot. Wikimedia/Timo Soini)
Partnerzy koalicyjni krytykują Soiniego za udział w spotkaniu pro life (fot. Wikimedia/Timo Soini)

Minister spraw zagranicznych Finlandii podczas służbowej podróży do Kanady wziął udział w spotkaniu obrońców życia. Władze kraju go skrytykowały, choć, jak sam mówi, jego poglądy w tej sprawie są znane i nie powinny nikogo dziwić, a w spotkaniu uczestniczył w czasie wolnym.

Aresztowana za obronę życia nienarodzonych dzieci. Zbiórka podpisów ws. Mary Wagner

Od dziś w internecie można wyrazić poparcie dla kanadyjskiej obrończyni życia. Petycja zostanie dostarczona sędziemu, który poprosił o przysyłanie...

zobacz więcej

Przy okazji służbowej wizyty w Ottawie szef fińskiej dyplomacji wziął udział w wieczornym spotkaniu i modlitwie przy świecach kanadyjskich obrońców życia. Jego sekretarz umieścił na Twitterze zdjęcie, pod którym napisał, że „to wspaniałe”, iż „minister spraw zagranicznych Timo Soini jest na narodowym marszu dla życia” (wieczór modlitewny był elementem programu Marszu, właściwy Marsz przeszedł ulicami stolicy następnego dnia – red.)

– To osobliwy przypadek – stwierdził prezydent Finlandii Sauli Niinistö, który wraz z rządem odpowiada za politykę zagraniczną. Według prezydenta minister nie może za granicą występować jako osoba prywatna i wyrażać swoich poglądów związanych z debatą polityczną i społeczną, zwłaszcza jeśli wiążą się one z gorącą dyskusją w odwiedzanym kraju.

Premier Juha Sipila i jednocześnie lider partii Centrum (Kesk) poinformował na forum parlamentu, że rząd przedyskutował zachowanie ministra Soiniego. Oświadczył, że „trzeba być nadzwyczaj ostrożnym” w takich sytuacjach. Soini, który należy do innej partii tworzącej koalicję rządową (Błękitna Przyszłość) oświadczył, że poszedł na spotkanie w Kanadzie w swoim czasie wolnym oraz że „każdy człowiek ma prawo do poglądów i wolności wyznania”.

Dodał, że jego poglądy nie powinny nikogo dziwić i są znane od 30 lat, tj. od kiedy jest w polityce. – Nie wstydziłem się tego i nie będę się nigdy wstydził – powiedział.

Krytykowany za słowa o referendum

Szef fińskiej dyplomacji był krytykowany również za stosunek do referendum w Irlandii. „Dziwnie dzieje się na świecie, jeśli ochrona życia potrzebuje obrony. Mimo to staję w obronie” - napisał wówczas na blogu.

W Finlandii kobieta ma prawo zdecydować o przerwaniu ciąży na podstawie opinii lekarskiej do 12. tygodnia. Możliwe jest to np. w przypadku, gdy urodzenie dziecka zagrażałoby zdrowiu kobiety, lecz także ze względu na jej trudną sytuację życiową. Przerwanie ciąży możliwe jest także później, ale wymaga to uzyskania zezwolenia Narodowego Urzędu Nadzoru nad Opieką Społeczną i Zdrowiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej