Nowy szef MSW Włoch: Nielegalni imigranci muszą pakować walizki

„ Jeśli ktoś ucieka przed wojną, będzie przyjęty, ale inni nie mogą wyruszać” – powiedział Matteo Salvini (fot. PAP/EPA/Georgi Licovski)

Nowy minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini powiedział w sobotę, że nielegalni imigranci muszą „pakować walizki”. Mówił, że kraj nie może sobie pozwolić na to, aby utrzymywać setki tysięcy migrantów.

Czarnogóra chce ogrodzenia na granicy z Albanią. Reakcja na wzrastającą liczbę imigrantów

Władze Czarnogóry rozważają postawienie ogrodzenia na południowej granicy z Albanią. Jest to reakcja na wzrastającą liczbę imigrantów z Azji i...

zobacz więcej

Podczas wiecu w mieście Vicenza na północy Włoch Salvini, który jest też wicepremierem, podkreślił dzień po zaprzysiężeniu rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, że „dla nielegalnych imigrantów skończyła się beztroska”.

– Muszą pakować walizki, spokojnie, ale muszą wyjechać – dodał lider prawicowej Ligi, krytykującej od dawna dotychczasową politykę migracyjną władz w Rzymie jako zbyt pobłażliwą.

Organizacje pozarządowe, patrolujące Morze Śródziemne i zabierające migrantów na pokłady swych statków, Salvini nazwał „wiceprzemytnikami” ludzi.

– Pracujemy nad kwestią organizacji pozarządowych, a ja mam swoje pomysły. Pewne jest to, że państwa muszą znowu postępować jak na państwa przystało, a żaden wiceprzemytnik nie może zawinąć do naszego portu – oświadczył Salvini.

– Jeśli ktoś ucieka przed wojną, będzie przyjęty, ale inni nie mogą wyruszać; a jeśli przybywają, to nie mogą pozostać we Włoszech – mówił. Zapewnił, odnosząc się do fali migracyjnej: „Jeśli powróci u nas alarm, mam jasną koncepcję, jak przedstawić tę kwestię uwadze opinii światowej”.

Zapowiedział, że w niedzielę uda się na Sycylię. – To nasza granica – dodał. Szef MSW ma być w porcie Pozzallo, do którego zawijają statki z migrantami zabranymi z łodzi i pontonów.

– Chcę wzmocnić porozumienia z krajami, z których przybywają tysiące zdesperowanych ludzi; dla dobra naszego i ich (...), nie możemy pozwolić sobie na to, aby utrzymywać dalej setki tysięcy ludzi we Włoszech – zaznaczył.

W kampanii wyborczej i po wyborach z 4 marca Salvini wielokrotnie mówił, że należy odesłać do krajów pochodzenia pół miliona nielegalnych imigrantów.

źródło:

Zobacz więcej