RAPORT

Kampania 2020

Palestyńczyk usiłował wjechać w grupę izraelskich żołnierzy

Żołnierze zastrzelili napastnika (fot. Mamoun Wazwaz/Anadolu Agency/Getty Images)

Próba zamachu na izraelskich żołnierzy. Palestyński bojownik próbował wjechać samochodem w grupę wojskowych na Zachodnim Brzegu Jordanu. Został zabity. Źródła wojskowe podały, że żaden z żołnierzy nie został ranny.

USA przeciwko rezolucji w sprawie ochrony Palestyńczyków

USA zawetowały w piątek projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywającej do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim...

zobacz więcej

Do próby zamachu doszło w sobotę rano w Hebronie. „Terrorysta usiłował wjechać samochodem w oddziały izraelskie, które w odpowiedzi otworzyły do niego ogień. Terrorysta został zabity” – głosił komunikat izraelskiej armii.

Rzecznik prasowy armii poinformował agencję AFP, że sprawca był Palestyńczykiem.

Do podobnego ataku doszło na Zachodnim Brzegu Jordanu 16 marca; zginęło wtedy dwóch izraelskich żołnierzy i dwóch zostało rannych.

W piątek USA zawetowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do międzynarodowej ochrony Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Jednocześnie Rada odrzuciła amerykański projekt rezolucji potępiającej Hamas za ostatnią eskalację przemocy w regionie.

Ocenia się, że od 30 marca, gdy rozpoczęły się cotygodniowe protesty w Strefie Gazy odbywające się pod hasłem „Wielkiego Powrotu”, a polegające na szturmowaniu izraelskich zasieków granicznych, aby pokazać, że mieszkańcy Strefy mają prawo powrotu do miejsc zamieszkania, skąd zostali wygnani po 1948 r., zginęło łącznie 123 Palestyńczyków. Po stronie izraelskiej nie było żadnych ofiar śmiertelnych.

15 maja USA zablokowały przyjęcie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającego do niezależnego śledztwa w sprawie wydarzeń w Strefie Gazy, które miały miejsce dzień wcześniej. W starciach z siłami izraelskimi zginęło wówczas 58 Palestyńczyków, którzy protestowali przeciwko przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

źródło:

Zobacz więcej