RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Masakra policjantów. Podejrzenie pada na kartel

W ubiegłym roku w Meksyku odnotowano ponad 29 tys. zabójstw (fot. TT)

To jeden z najbrutalniejszych ataków na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w ogarniętym wojną gangów Meksyku od lat. W mieście Salamanca w środkowej części kraju zastrzelono aż sześciu policjantów.

Bitwa z kartelem. Nie żyje trzech żołnierzy

Trzech meksykańskich żołnierzy zginęło, a trzech kolejnych zostało rannych w strzelaninie z członkami kartelu narkotykowego w stanie Guerrero....

zobacz więcej

Stacja Televisa podała, że co najmniej trzech napastników w białym aucie ostrzelało funkcjonariuszy.

Przedstawiciel władz miejskich Guillermo Maldonado oświadczył, że mundurowi wykonywali rutynowe działania.

Motyw działania sprawców nie jest znany. Media wiążą go z działalnością karteli. W Salamance mieści się rafineria państwowego giganta naftowego Pemex. Ostatnio gangi coraz częściej kradną paliwo, wobec czego odnotowuje się wzrost fali przemocy.

W innym incydencie w mieście Leonardo Bravo w stanie Guerrero zastrzelono pięcioro członków jednej rodziny. Guerrero jest najniebezpieczniejszym stanem Meksyku. To stolica kraju pod względem produkcji heroiny. Lokalne gangi toczą między sobą krwawą wojnę o wpływy w handlu tym narkotykiem oraz przemycie do USA.

Według oficjalnych danych w 2017 r. w Meksyku odnotowano ponad 29 tys. zabójstw – najwięcej od dwóch dekad. Łącznie od 2007 r., gdy siły zbrojne skierowano do walki z kartelami, śmierć poniosło ponad 200 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej