Paszporty kibica na mundial w Rosji zamówiło 16 tys. Polaków

Paszport kibica (fot. tt/Wiza do Rosji)

Szesnaście tysięcy kibiców z Polski zamówiło karty FAN ID, czyli tzw. paszporty kibica na piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji. Polska jest na jedenastym miejscu, jeśli chodzi o liczbę wniosków. Prawie połowa z łącznie 980 tysięcy dokumentów przypada na Rosjan.

Entuzjasta futbolu stworzył nietypową strefę kibica

zobacz więcej

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Łączności, według stanu na 31 maja liczba zamówień FAN ID to 980 tys., z czego 468 tys. pochodzi z Rosji. Na drugim miejscu znalazły się Chiny – 39 tys., pierwszą trójkę z również 39 tys. „paszportów kibica” zamykają Stany Zjednoczone, których piłkarzy zabraknie w MŚ.

Licznie planują przybyć do Rosji także kibice z Ameryki Łacińskiej, których ma być łącznie ponad 100 tys. Z Meksyku, który jest na czwartym miejscu w statystyce, nadeszło 33 tys. zamówień, z Argentyny (5. miejsce) – 26 tys., z Kolumbii (6. miejsce), która będzie grupowym rywalem biało-czerwonych – 23 tys., z Brazylii (8. miejsce) – 21 tys., a z Peru (9. miejsce) – 20 tys. 17 tys. paszportów kibica zamówili fani piłki nożnej z Egiptu, którzy w ten sposób zamykają pierwszą dziesiątkę.

Z krajów Unii Europejskiej najliczniejszą grupę stanowić będą Niemcy, którzy zamówili dotychczas 21 tys. FAN ID i są na siódmym miejscu. Z 16 tys. paszportów Polska jest drugim pod względem liczby zamówień krajem unijnym.

Podwójny płot, zasłonięte okna. Nasi piłkarze trenują w ukryciu

Podwójny płot z banerami, zasłonięte okna w hotelowych korytarzach oraz wykupione pokoje z oknami wychodzącymi na boisko – to ma uchronić piłkarzy...

zobacz więcej

Zaraz za Polakami w statystyce znaleźli się sympatycy futbolu z Wielkiej Brytanii – o dokument aplikowało ich 13 tys.

Kartę FAN ID muszą zamówić kibice mający bilety i wybierający się na mundial do Rosji. Dokument, do którego wyrobienia potrzebny jest paszport, zastępuje wizę, będzie wymagany do wejścia na stadion i pozwoli korzystać z darmowej komunikacji w miastach gospodarzach turnieju oraz między nimi, choć specjalne miejsca w pociągach należy rezerwować wcześniej.

Paszport kibica wydawany jest w formie zalaminowanego formularza, obowiązuje na wszystkich stadionach oraz meczach mundialu. Elektroniczna wersja dokumentu, przesyłana mailem po zatwierdzeniu wniosku, choć po wydrukowaniu zastępuje wizę, to nie pozwala wejść na stadion ani korzystać z darmowej komunikacji.

źródło:

Zobacz więcej