RAPORT

Pogarda

Nowe prawo w Bawarii. Krzyże na każdym budynku publicznym

Markus Soeder, niemiecki polityk, poseł do landtagu Bawarii (fot. tt/Markus Söder)
Markus Soeder, niemiecki polityk, poseł do landtagu Bawarii (fot. tt/Markus Söder)

Najnowsze

Popularne

Od 1 czerwca obowiązuje nowe prawo, które nakazuje, aby w Bawarii chrześcijańskie krzyże wisiały przy wejściu do wszystkich budynków publicznych. To konsekwencja ustawy, którą ogłosił w kwietniu tego roku bawarski rząd Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Przeciwko nowemu prawu protestują politycy partii Zielonych i SPD.

Laicyzacja w Niemczech. Nasi sąsiedzi nie chcą krzyży w urzędach

Dwie trzecie Niemców jest przeciwna obecności krzyży w urzędach państwowych – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Emnid. Sondaż...

zobacz więcej

Bawaria to land zamieszkany w zdecydowanej większości przez katolików, którzy domagają się powrotu krzyży do budynków publicznych. Zgodnie z nową ustawą przy wejściu do każdego budynku publicznego musi wisieć krzyż.

Premier Bawarii Markus Soeder z CSU przypomniał, że krzyż to symbol miłosierdzia ludzkiej godności i tolerancji, a jego powrót do budynków publicznych to odrodzenie chrześcijańskiej tożsamości. Szefowa bawarskiej SPD Natascha Kohnen żąda natomiast od premiera Bawarii natychmiastowego wycofania ustawy.

Wiceprzewodnicząca bawarskiego parlamentu z partii Zielonych Ulrike Gote stwierdziła, że wieszanie krzyży w budynkach publicznych jest niezgodne z niemiecką konstytucją. Obowiązek wieszania krzyży od początku krytykował także przewodniczący niemieckiego Episkopatu kardynał Reinhard Marx.

Z obowiązku wieszania krzyży zwolnione są budynki szkół wyższych, teatry i muzea. W kwestii tych miejsc ustawodawca mówi jedynie o zaleceniu takiego działania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej