
Od 1 czerwca obowiązuje nowe prawo, które nakazuje, aby w Bawarii chrześcijańskie krzyże wisiały przy wejściu do wszystkich budynków publicznych. To konsekwencja ustawy, którą ogłosił w kwietniu tego roku bawarski rząd Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Przeciwko nowemu prawu protestują politycy partii Zielonych i SPD.
Dwie trzecie Niemców jest przeciwna obecności krzyży w urzędach państwowych – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Emnid. Sondaż...
zobacz więcej
Bawaria to land zamieszkany w zdecydowanej większości przez katolików, którzy domagają się powrotu krzyży do budynków publicznych. Zgodnie z nową ustawą przy wejściu do każdego budynku publicznego musi wisieć krzyż.
Premier Bawarii Markus Soeder z CSU przypomniał, że krzyż to symbol miłosierdzia ludzkiej godności i tolerancji, a jego powrót do budynków publicznych to odrodzenie chrześcijańskiej tożsamości. Szefowa bawarskiej SPD Natascha Kohnen żąda natomiast od premiera Bawarii natychmiastowego wycofania ustawy.
Wiceprzewodnicząca bawarskiego parlamentu z partii Zielonych Ulrike Gote stwierdziła, że wieszanie krzyży w budynkach publicznych jest niezgodne z niemiecką konstytucją. Obowiązek wieszania krzyży od początku krytykował także przewodniczący niemieckiego Episkopatu kardynał Reinhard Marx.