400 tys. nowych Polaków. 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka

Dzieci stanowią 18 proc. społeczeństwa. 1 czerwca obchodzą swoje święto. Dzień Dziecka został zainicjowany w 1949 r. przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych i miał być świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. W Polsce, podobnie jak w Czechach, Rosji, krajach bałtyckich i na Słowacji święto obchodzone jest od 1952 r.

Premier odwiedził piłkarzy w Arłamowie. Trening oglądał z dziećmi z domu dziecka

Premier Mateusz Morawiecki oglądał w środę z trybun trening reprezentacji polskiej w piłce nożnej, która przygotowuje się w Arłamowie do mistrzostw...

zobacz więcej

Nie we wszystkich krajach świata święto dzieci obchodzone jest tego samego dnia. We Francji 6 stycznia świętuje się Dzień Rodziny. Podczas wspólnej, uroczystej kolacji dzieci i rodzice jedzą wówczas ciasto z „wróżbami”.

W Japonii innego dnia świętują chłopcy, a innego dziewczynki. Chłopcy 5 maja robią z ojcami flagi w kształcie karpia, będące symbolem siły i odwagi, i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki 3 marca przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, w Australii w czwartą środę października, w Argentynie w drugą niedzielę sierpnia, na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja.

ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 r. Polska była inicjatorem opracowania tego ostatniego dokumentu - zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego przygotowaniu. Konwencja po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 r.

Kręcą kilometry dla Filipa. Mają 9 dni na przejechanie 700 kilometrów

Uczniowie ze Szkolnego Klubu 80 Rowerów SP 21 w Gliwicach Sośnicy ruszyli na rowerach do Międzyzdrojów. Mają do przejechania 700 kilometrów, a...

zobacz więcej

Z okazji Dnia Dziecka Główny Urząd Statystyczny przygotował portret polskiego dziecka.

Jak wyjaśnia Karolina Dawidziuk z GUS, w Polsce żyje ok. 6 mln 900 tys. osób do 17 roku życia. Jednocześnie w 2017 r. dzieci w wieku do siódmego roku życia stanowiły 7 proc. populacji. Było ich ok. 2,7 mln.

W zeszłym roku w naszym kraju urodziło się 403 tys. dzieci, 20 tys. więcej niż w 2016 r. Udział w tym, według ekspertów, mają: dobra sytuacja gospodarcza kraju, rosnące wynagrodzenia, większa stabilność zatrudnienia, a także program Rodzina 500 Plus wprowadzony w kwietniu 2016 r.

Do tej pory najmniej Polaków w powojennej historii - 351 tys. - urodziło się w 2003 r.

W tygodniu najwięcej dzieci rodzi się we wtorki. Najmniej w niedziele. W 2017 r. najwięcej dzieci, 1474, urodziło się we wtorek 19 września.

Z okazji Dnia Dziecka prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Festynie Rodzinnym „Rodzina z Energią” w Białej Podlaskiej (Lubelskie). Festyn odbędzie się w Parku Radziwiłłowskim i będzie połączony z inauguracją Dni Miasta.

Para prezydencka spędzi czas z dziećmi i wręczy nagrody najmłodszym białczanom uczestniczącym w konkursie plastycznym pod hasłem „Za co kocham Polskę”.

źródło:
Zobacz więcej